Google testuje nową przydatną funkcję w Mapach. To może być hit

W większości przypadków korzystamy z Map Google bazując na komórkowej transmisji danych, która ma swoje ograniczenia i bywa kosztowna. Być może niedługo będziemy mogli zaoszczędzić nieco pieniędzy oraz transferu, przełączając nawigację w alternatywny tryb pracy. Właśnie nad tym pracuje obecnie Google. Niektórzy użytkownicy już teraz zgłaszają pojawienie się nowej funkcji na swoich smartfonach.

Jeśli jesteście jednymi ze szczęśliwców, którzy mogą testować nową funkcję znajdziecie ją w ustawieniach Map Google w wersji 9.32. Chodzi o tryb o nazwie "Wi-Fi only" z dedykowanym przełącznikiem, który pojawił się w miejsce Obszarów offline (Offline areas). Wydaje się, że jest to rozwinięcie dotychczasowego rozwiązania. Jeśli zdecydujemy się z niej korzystać nawigacja będzie używać komórkowej transmisji danych w mocno ograniczonym zakresie, o czym informuje stosowny komunikat.

Dlaczego to tak ważna zmiana? Mapy Google mimo funkcji nawigacji i wyszukiwania z wykorzystaniem treści zapisanych w trybie offline często je ignorują, nadal domyślnie polegając na komórkowej transmisji danych gdzie to tylko możliwe. Wyjątkiem jest włączenie trybu lotniczego, który niesie ze sobą oczywiste ograniczenia. Opcja redukcji zużycia mobilnego internetu na pewno spotka się z ciepłym przyjęciem wśród użytkowników aplikacji.

Tryb Wi-Fi only w Mapach GoogleTryb Wi-Fi only w Mapach Google źródło: Android Police

Oczywiście nadal trzeba będzie przynajmniej raz w ciągu 30 dni zaktualizować dane o mapach zapisanych w trybie offline, a zatem połączyć się z internetem, aby ich ważność nie wygasła. Z oczywistych względów nie dostaniemy informacji o korkach oraz widoku satelitarnego, ale do typowego użytkowania to co jest powinno wystarczyć. Jeśli do tego pojawi się obiecana przez Google opcja przechowywania map offline na karcie SD, zamiast w pamięci urządzenia, do pełni szczęścia nie będzie nam już wiele brakować.

Póki co termin aktualizacji i wdrożenia nowej funkcji w Mapach Google pozostaje tajemnicą.

Więcej o: