Microsoft szykuje kolejne zwolnienia. Pracę straci niemal 3000 osób

Kamil Mizera
W maju tego roku Microsoft ogłosił, że pracę straci 1850 osób, głównie w Finlandii. Teraz firma poinformowała, że szykują się kolejne zwolnienia. Wszystko przez słabą sprzedaż smartfonów?

Microsoft w oficjalnym dokumencie złożonym w amerykańskim urzędzie (Securities and Exchange Commission) zapowiedział, że w przeciągu najbliższego roku zamierza przeprowadzić kolejne zwolnienia pracowników. Pracę stracić ma 2850 osób, głównie w departamentach związanych ze sprzedażą i biznesem smartfonowym.

To kolejne, po zapowiedzianych w maju, zwolnienia związane przede wszystkim z komórkowym biznesem Microsoftu. Firma do tej pory wydała na restrukturyzację 709 milionów dolarów, w tym tylko na odprawy poszło 470 milinów. Powód? Firma nie podaje go wprost, ale wystarczy spojrzeć w ten sam dokument. Przychody ze sprzedaży telefonów spadły o 56%.

Czytaj też: Kolejne zwolnienia w mobilnym oddziale Microsoftu. Co na to Nokia?

Microsoft Lumia 535Microsoft Lumia 535 Fot. LJ

 

Lumia powoli schodzi ze sceny

Najgorzej jest z flagową linią smartfonów Microsoftu - Lumią. Przypomnijmy, że firma, by włączyć Lumię do swojego biznesu, kupiła w 2014 roku mobilną część Nokii za 7 miliardów dolarów. Od października 2015 do czerwca 2016 roku Microsoft sprzedał zaledwie 13,8 miliona sztuk tych urządzeń. To o 23 miliony mniej, niż w poprzednim, analogicznym okresie. Również sprzedaż innych telefonów spadła, z 126,8 milionów sztuk do 75,5 miliona. Jak widać, komórkowy biznes Microsoftowi nieszczególnie idzie.

Potwierdzają to również dane dotyczące udziału mobilnego systemu firmy na rynku smartfonów. Obecnie system Microsoftu ma około 0.7% udziału w rynku. Czyli tyle co pod koniec 2013 miały BlackBerry i Symbian.

udział Windows Phoneudział Windows Phone zrzut ekranu (www.statista.com)

 

Microsoft tnie telefonowy biznes

To, że Microsoft powoli ogranicza swój komórkowy biznes widać od dłuższego czasu. Firma potwierdza to również we wspomnianym dokumencie w kilku miejscach, chociażby tutaj:

Microsoft wydatkiMicrosoft wydatki zrzut ekranu

W ostatnich 3 kwartałach Microsoft zmniejszył wydatki na ten biznes, co było strategiczną decyzją firmy, a nie chwilowym cięciem kosztów. Obecne zmiany i zwolnienia są efektem oficjalnego planu, "Phone Hardware Restructuring Plan", zaakceptowanego już w czerwcu 2015 roku, a który zakłada likwidację 7400 miejsc pracy.

Microsoft nie opuszcza mobile

Obecne redukcje zatrudnienia i kosztów nie oznaczają jednak, że Microsoft odpuszcza sobie rynek mobilny. Po pierwsze, nie ma na razie zapowiedzi całkowitej rezygnacji z produkcji telefonów i nie należy jej się spodziewać. Co więcej, firma pisze, że dalej zamierza produkować. Po drugie, Microsoft ewidentnie przeniósł nacisk na rozwój produktów mobilnych w warstwie software'owej, co widać po ilości aplikacji Microsoftu na konkurencyjnych systemach mobilnych.

Po trzecie - wciąż pozostaje rynek firm. Microsoft nie odniósł sukcesu ze swoimi smartfonami na rynku konsumentów, ale zawsze może skierować swoją uwagę w stronę biznesu, który może docenić integrację usług Microsoftu w ramach różnych urządzeń, od komputerów kończąc na smartfonach. W tym kontekście firma ma dość ciekawe rozwiązania, jak chociażby Continuum, które zostało podłapane przez Hewlett-Packard. HP wydało smartfona Elite x3, który rozwija koncepcję telefonu-komputera i jest skierowany do klientów biznesowych. Być może to właśnie jest przyszłością dla komórkowego biznesu Microsoftu.