Elon Musk przejmie SolarCity za 2,6 mld dolarów

Zgodnie z czerwcową propozycją należąca do Elona Muska Tesla Motors przejmie amerykańską spółkę SolarCity zajmującą się masową produkcją dachowych paneli słonecznych.

Jak napisano w oficjalnym komunikacie na blogu Tesli, połączenie wysiłków obu firm to najlepsza decyzja dla rozwoju technologii pozyskiwania i gromadzenia energii słonecznej. Kwota transakcji (2,6 mld dolarów, 25,37 dolara za akcję) okazała się jednak niższa od pierwotnej propozycji o niemal 200 mln i spowodowała spadek wartości akcji obu podmiotów na zamknięciu amerykańskiej giełdy (Tesla straciła dwa punkt procentowe, zaś SolarCity ponad siedem).

Akcje SolarCity na amerykańskiej giełdzieAkcje SolarCity na amerykańskiej giełdzie źródło: NASDAQ

Połączenie produkcji samochód elektrycznych Tesla, domowych baterii oraz paneli słonecznych SolarCity to długofalowy plan Elona Muska mający na celu zaoferowanie klientom kompletnego ekosystemu produktów opartych na energii odnawialnej. Centralnym punktem całego przedsięwzięcia ma być uruchomiona niedawno w stanie Nevada kosztem 5 mld dolarów ogromna fabryka akumulatorów Gigafactory.

Czytaj: Polacy chcą zbudować Hyperloop w Polsce! "W 35 MINUT Z GDAŃSKA DO KRAKOWA"

Co ciekawe, SolarCity to największa amerykańska firma zajmująca się produkcją dachowych paneli słonecznych. Jest zarządzana przez kuzynów Elona Muska, a on sam do tej pory był jej największym udziałowcem i jednocześnie członkiem rady nadzorczej. Aby uniknąć potencjalnych pozwów związanych z konfliktem interesów nie brał udziału w posiedzeniach rady nadzorczych głosujących za przyjęciem propozycji kupna spółki.

Więcej o:
Komentarze (35)
Elon Musk przejmie SolarCity za 2,6 mld dolarów
Zaloguj się
 • kaczkodan

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli Musk wydoił 1.5 mld $ w gotówce ze swoich biznesów, nie tracąc nad niczym kontroli.

 • pan.czeslaw

  Oceniono 2 razy 0

  Mam nadzieje ze nikt nie inwestuje na podstawie takich artykulow jak ten. Ceny akcji zeszly bo zmniejszyli bid, podejrzewam ze reszte zaplaca na zasadzie contingencies. Poza tym to ze cena SolarCity schodzi nie swiadczy kompletnie nic o Tesli.

 • mazbip

  Oceniono 7 razy -1

  Wlasnie sie skonczyl lot slonecznego samolotu dookola swiata. Trwal ponad rok. Pieszo byloby szybciej.
  Na razie nie ma zadnych akumulatorow, ktore umozliwily by konkurencje aut elektrycznych z benzyna lub dieslem. Nie widac tez na horyzoncie nowych rozwiazan, ktore mogly by to drastycznie zmienic. W slonecznej Kaliforni auta elektryczne moga jezdzic na niewielkie odleglosci. Ale nawet tam elektrownie sloneczne to nie fotowoltaik, ale turbiny parowe. Na polnocy w zimie ogrzewanie auta pochlania wiecej energii anizeli sama jazda. Przelom w wykorzystaniu aut elektrycznych, moglby nastapic tylko wtedy, gdyby udalo sie stworzc akumulatory kilkanascie razy bardziej wydajne od tych ktore teraz mamy.

 • anty-oszolom

  Oceniono 2 razy -2


  Kiedy wreszcie pseudo-dziennikarzyny nauczą się języka polskiego?
  TA firma
  TĄ firmę

 • tpdlagier

  Oceniono 6 razy -2

  Nie jestem ani fanem ani wrogiem Elona Muska. Ale bawią mnie do łez komentarze domowych ekonomistów, którzy czują się na tyle biegli w świecie finansów, że chętnie podoradzaliby jednemu z najbogatszych ludzi na świecie. A z pewnością wiedzą lepiej jak zarządzać jego firmą i co działa w niej nie tak.

 • jesiotr99

  Oceniono 8 razy -2

  no już wszyscy się cieszą że na pewno mu się nie uda. Jak ma być w Polsce dobrze skoro jedynym motorem napędowym narodu jest zawiść i życzenie upadku lub śmierci

 • japka_putina

  Oceniono 18 razy -2

  Jeżeli jedna bardzo zadłużona firma, niezdolna od swojego powstania zamknąć żadnego roku zyskiem, kupuje drugą zadłużoną firmę generującą systematycznie jeszcze większe straty, to jest się czym niepokoić. Jeśli wziąć pod uwagę zadania, jakie wytyczyła sobie Tesla na najbliższe lata, związane z tym koszty (oraz ryzyko), to całość jest wyjątkowo szaleńczą jazdą po bandzie.

 • ref-lex

  Oceniono 3 razy -3

  Panowie polaczkowie, jesteście bałwany... Pastuszki, które się dowartosciowuja nie majac bladego pojeci o temacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX