Rosyjscy hakerzy zainfekowali jeden komputer. Po chwili kontrolowali już 700. Wykradli dane kart?

Robert Kędzierski
Rosyjscy hakerzy dostali się do systemu, z którego korzystamy płacąc za hotel czy zakupy. Mogli przejąć dane kart kredytowych.

Oracle, jedna z największych firm informatycznych świata, padła ofiarą ataku hakerów. Zaatakowano należący do spółki system Micros - sieć komputerów służących do obsługi płatności dla branży hotelowej, gastronomicznej, a także centrów handlowych.

Czytaj też: Ten niepozorny mężczyzna to jeden z najgroźniejszych rosyjskich hakerów.

Z systemu Micros korzystają setki tysięcy firmZ systemu Micros korzystają setki tysięcy firm Fot. za http://krebsonsecurity.com/

Do tego systemu podłączonych jest 330 tysięcy komputerów. Rosyjscy hakerzy zdołali zarazić szkodliwym oprogramowaniem jeden z nich. Po chwili kontrowali już 700 maszyn. Przechwytywali loginy i hasła, a w konsekwencji dane kart kredytowych. 

Oracle, do którego należy Micros, twierdzi, że zagrożenie udało się wykryć, a szkodliwe oprogramowanie zostało usunięte. Hakerom wystarczyło jednak zarażenie jednej maszyny, by infekcja rozprzestrzeniła się na inne. To świadczy o tym jak niebezpieczne jest malware. 

Najgroźniejsi rosyjscy przestępcy

Portal V3 wyjaśnia, że za incydentem stoi jedna z najgroźniejszych na świecie grup hakerów - Carbanak Gang. Ma on na swoim koncie bardzo spektakularne "osiągnięcia", między innymi "Najbardziej wyrafinowany atak na banki w historii" - czyli zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem komputerów w setce banków i instytucji finansowych. Doprowadziło to do kradzieży miliarda dolarów. 

Więcej o: