Londyńska policja wciąż korzysta z 27 tysięcy komputerów z Windows XP. I jeszcze za to płaci!

Robert Kędzierski
Windows XP stracił oficjalne wsparcie Microsoftu już w 2014 roku. Nie przeszkadza to jednak licznym firmom i instytucjom w dalszym wykorzystywaniu. Londyńscy policjanci wciąż dysponują 27 tysiącami tego typu maszyn. Za bezpieczne korzystanie z nich muszą płacić.

Windows XP to jeden z najważniejszych, ale niestety przestarzałych systemów operacyjnych. Microsoft zakończył go wspierać dwa lata temu - użytkownicy zostali poinformowani, że nie doczekają się już żadnych uaktualnień. 

Czytaj też: Windows XP nie chce odejść.

Z systemu, który określić można jako najbardziej przełomowy w historii komputeryzacji, wciąż korzysta jednak mnóstwo prywatnych firm czy państwowych organizacji. Władze policji metropolitarnej w Londynie przyznały właśnie, że nadal używają  27 tysięcy komputerów sterowanych Windows XP. Z obawy przed "utratą istotnych danych" nie wymieniają systemu ani maszyn na coś bardziej nowoczesnego. 

I jeszcze za to płacą...

Londyńskie komputery nie są jednak bezbronne wobec ewentualnych ataków, bo władze wciąż płacą Microsoftowi za aktualizacje bezpieczeństwa. I nie są jedyne, Digital Trends wyjaśnia, że chociażby rząd Holandii wydał na takie same łatki 1,7 mln  dol. 

Windows 10? Powolutku...

Portal wyjaśnia, że policja przeprowadza już program aktualizacji, ale nie zamierza się spieszyć. W tej chwili policjanci przesiadają się na.... Windows 8.1. I całkiem możliwe, że spora część z nich na nim "utknie", bo aktualizacja do Windows 10 nie jest już darmowa. 

Czytaj też: A oni wciąż używają dyskietek...

10,3% niewzruszonych

Windows XP, pomimo swego wieku, ma całkiem spore grono użytkowników. Według badań Net Market Share działa na 10,3% maszyn. Dla porównania Windows 10 opanował 21% rynku, a Windows 7 wciąż jest idealnym systemem dla 47% użytkowników. 

Więcej o: