Nowy sposób na inwigilację? Zmieniają szept w normalną mowę, chociaż to niemal niemożliwe

Robert Kędzierski
Naukowcy z Japonii stworzyli algorytm, który w przyszłości może zamieniać szept w normalnie brzmiącą mową. Wbrew pozorom jest to niezwykle trudne.

Co robimy, jeśli nie chcemy, by ktoś nieodpowiedni usłyszał naszą rozmowę? Szepczemy. Ta metoda może jednak wkrótce okazać się nieskuteczna.

Czytaj też: Niesamowite zdjęcia powiększonych istot i przedmiotów.

Japońscy naukowcy opracowali system, który jest w stanie zmienić szept w normalną mowę. Proces nie jest łatwy, bo szeptanie zmienia wysokość dźwięku. A ta ma spore znaczenie. New Scientist wyjaśnia, że w przypadku angielskiego zmienia sens wypowiedzi na sarkastyczną, w japońskim zmienia znaczenie konkretnych słów.

Komputer, który wie o czym szepczesz

Naukowcy odtwarzali dźwięk o określonej częstotliwości, a następnie prosili uczestników badania o szept, który miałby ten dźwięk odwzorować. To pozwoliło powiązać konkretny sposób szeptania z wysokością dźwięku.

Na tej podstawie stworzono algorytm potrafiący odgadnąć prawidłową wysokość dźwięku, a to pozwala zmienić szept w normalną mowę. 

Zastosowanie tej techniki wymaga dopracowania. W przyszłości być może będzie ją można stosować do różnych celów - pomocy osobom z dysfunkcją strun głosowych, albo... inwigilowania tych, którzy szepczą. Ciekawe, czy podobne metody są już do dyspozycji służb...

Więcej o: