Nowy sposób na inwigilację? Zmieniają szept w normalną mowę, chociaż to niemal niemożliwe

Robert Kędzierski
Naukowcy z Japonii stworzyli algorytm, który w przyszłości może zamieniać szept w normalnie brzmiącą mową. Wbrew pozorom jest to niezwykle trudne.

Co robimy, jeśli nie chcemy, by ktoś nieodpowiedni usłyszał naszą rozmowę? Szepczemy. Ta metoda może jednak wkrótce okazać się nieskuteczna.

Czytaj też: Niesamowite zdjęcia powiększonych istot i przedmiotów.

Japońscy naukowcy opracowali system, który jest w stanie zmienić szept w normalną mowę. Proces nie jest łatwy, bo szeptanie zmienia wysokość dźwięku. A ta ma spore znaczenie. New Scientist wyjaśnia, że w przypadku angielskiego zmienia sens wypowiedzi na sarkastyczną, w japońskim zmienia znaczenie konkretnych słów.

Komputer, który wie o czym szepczesz

Naukowcy odtwarzali dźwięk o określonej częstotliwości, a następnie prosili uczestników badania o szept, który miałby ten dźwięk odwzorować. To pozwoliło powiązać konkretny sposób szeptania z wysokością dźwięku.

Na tej podstawie stworzono algorytm potrafiący odgadnąć prawidłową wysokość dźwięku, a to pozwala zmienić szept w normalną mowę. 

Zastosowanie tej techniki wymaga dopracowania. W przyszłości być może będzie ją można stosować do różnych celów - pomocy osobom z dysfunkcją strun głosowych, albo... inwigilowania tych, którzy szepczą. Ciekawe, czy podobne metody są już do dyspozycji służb...

Więcej o:
Komentarze (15)
Nowy sposób na inwigilację? Zmieniają szept w normalną mowę, chociaż to niemal niemożliwe
Zaloguj się
 • wolo71

  Oceniono 3 razy 3

  bo niby teraz nie mogą.... ha ha ha .....

 • paczacz

  Oceniono 3 razy 1

  Japońscy naukowcy. A nie amerykańscy?

 • lindhorst1

  Oceniono 7 razy 1

  Kiedy dowie się o tym pan Zbyszek, zaraz - zgodnie z dawną zapowiedzią - zostaniemy "drugą Japonią".

 • felicjan.dulski

  0

  Zespolona transformata Fouriera + wykorzystanie twierdzenia o splocie. Jakieś pytania?

 • asmok6

  0

  Hmm, znam algortym filtrowania dzwięku od jakichś 10 lat. A teoretyczne, naukowe opracowanie, wraz z implementacją (częściowo sprzętową) czytałem w czasopiśmie "informatyka" z 1975 roku. Historia zatacza koło. Swoją drogą to nie tylko w tym, bo pojawia się sporo "odkryć", które są dobrze opisane i zrealizowane w latach 70. To nawet nie jest plagiat. Po prostu nauka jest tak rozwinięta, że nikt nie jest w stanie przeczytac o wszystkim co już zostało wymyślone i czasem się zdarza że ktoś coś wymyśla od nowa. Raczej nei sądzę żeby japończycy mieli dostęp do polskich publikacji branżowo-naukowych z czasów prlu, więc raczej nie czytali :) Tego nawet nie ma w necie. A ja przy likwidacji jednej z bibliotek technicznych, odkupiłem na wyprzedaży trochę roczników specjalistycznych periodyków z różnych dziedzin. Fascynująca lektura.

 • kicunio1

  0

  Zerro już się cieszy.

 • naczelny_troll_forum

  Oceniono 8 razy 0

  "Wygląda na to, że korzystasz z adBlocka Dzięki reklamom możemy utrzymywać i rozwijać nasz serwis. Prosimy dodaj nas na whitelistę"
  __________________________________________

  Cenię dobre dziennikarstwo :D

 • paczacz

  Oceniono 2 razy 0

  algorytm! czyli?

 • freewma

  Oceniono 2 razy 0

  "być może będzie ją można stosować do różnych celów - pomocy osobą z dysfunkcją strun głosowych"
  Drogi Autorze - proponuję jeszcze napisać w tym przypadku może przez rz i celów przez u.
  Na miejscu szefa redakcji wywaliłbym takiego pismaka na zbity pysk i dał 15 min. na spakowanie swoich rzeczy do pudła.
  Cenisz dobre dziennikarstwo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX