Ten błąd Microsoft Excela mógł wypaczyć nawet 20 proc. badań naukowych dotyczących genów

Robert Kędzierski
Korzystanie z Excela do opracowywania badań dotyczących genów jest ryzykowne. Naukowe nazwy są zastępowane przez... daty.

Naukowcy specjalizujący się w badaniu genów informują, że nawet 20 proc. prac naukowych poświęconych tej tematyce może zawierać poważne błędy. Wynikają one jednak nie z niestaranności samych badaczy, a dziwnego błędu Excela.

Czytaj też: W Polsce źle nauczamy informatyki. Excel to szczyt możliwości. 

Jak wyjaśnia portal Computing chodzi o automatyczną zmianę pewnych wartości na daty. Funkcja ta jest ustawiona w Excelu domyślnie. Jeśli pracujący nad wynikami badań jej nie wyłączy, jego opracowanie będzie zawierać sporo nieścisłości. 

BRCA 1 to największy gen występujący w ludzkim organizmie. Jego mutacja może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jajnika lub prostaty  BRCA 1 to największy gen występujący w ludzkim organizmie. Jego mutacja może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jajnika lub prostaty  Shutterstock

Nazwa czy data

Geny mają swoje określone symbole i skróty. Wklejone, wpisane, zaimportowane do Excela samoczynnie się zmieniają. SEPT2 (Septin 2) zmieni się w Sep-02 (2 września), albo 2006/09/02, MARCH1 (Membrane-Associated Ring Finger) w Mar-01 (1 marca). Zmianie ulegną też nazwy genów zapisane w systemie RIKEN np. prawidłowa nazwa genu 2310009E13 zostanie zapisana jako 2.31E+13. 

W sumie niepożądana podmiana nazwy nastąpiła w ok. 23 tys. przypadków. Problem może więc dotyczyć 20 proc. wszystkich prac opublikowanych w latach 2008-2015. 

Więcej o: