Wielki sukces w zwalczaniu ransomware. Ofiary TEGO wirusa nie muszą płacić okupu za dane

Robert Kędzierski
Specjaliści działający w ramach projektu No More Ransom zdołali rozbroić jeden ze szczególnie groźnych wirusów. Ofiary ataku mogą odzyskać swoje dane za darmo.

Ransmoware to jeden z najgroźniejszych rodzajów wirusów. Jest tak dlatego, że bardzo często szyfruje, a nawet uszkadza dane. Ofiara ataku ransmoware jest stawiana pod ścianą - na ekranie monitora widzi komunikat: "Zapłać, albo nie odzyskasz danych". I faktycznie zazwyczaj ich odzyskanie bez opłaty jest niemożliwe, bo odszyfrowanie danych jest niemożliwe.

Czytaj też: Nie uważasz? Stracisz pieniądze. Oto pułapki zastawiane przez hakerów. 

Zazwyczaj. Na szczęście specjaliści z inicjatywy "No More Ransom" odnieśli kolejny sukces w walce z tego typu zagrożeniem. Udało im się unieszkodliwić jeden z wirusów ransomware o nazwie Wildfire.

Jak informuje Zdnet z pomocą holenderskich służb udało się ustalić, że przestępcy "zarobili" za jego pomocą ok. 70 tysięcy euro (1,5 bitcoina od ofiary, czyli ok. 3000 złotych). 

Przed ransmoware warto bronić się wykazując się rozsądkiem - infekcja wymaga bowiem interakcji ze strony użytkownika. Problemów pomoże uniknąć też częsty backup danych. Pamiętajmy też, że płacąc okup za zaszyfrowany dysk wcale nie musimy uzyskać tego, za co płacimy.

Teraz ofiary ataku Wildfire, i kilku innych ransomware'ów mogą liczyć na to, że ich dyski uda się odszyfrować darmowym narzędziem. Niestety szkodliwych wirusów są tysiące, "rozpracować" udało się zaledwie kilka. 

Więcej o: