Ruszyła Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Widzisz coś groźnego? Zgłoś to online

Robert Kędzierski
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest już dostępna dla niemal każdego miasta w Polsce. Pozwala zobaczyć, czy w okolicy dzieje się coś groźnego, a także zgłosić wszelkie zagrożenia. Policja reaguje na incydenty zgłaszane za pomocą strony, tak jak na zgłoszenia telefoniczne.

Policja uruchomiła nowe narzędzie, które ma pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom. Chodzi o Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywny serwis, dzięki któremu można zarówno zapoznawać się, jak i zgłaszać różnego rodzaju incydenty. 

Czytaj też: Na OLX grasuje naprawdę groźny oszust. Jest wyjątkowo przebiegły. 

Lista zdarzeń, które widoczne są w systemie jest bardzo długa. Są wśród nich akty wandalizmu, niszczenie zielni, złe parkowanie, picie alkoholu w miejscu publicznym, wycinka drzew, zaśmiecanie, znęcanie się nad zwierzętami. Są też funkcje pozwalające ulepszyć życie mieszkańców na danym obszarze - można np. zgłosić złe oznakowanie drogi, miejsce, w którym kierowcy często przekraczają prędkość.

Krajowa Mapa Zagrożeń BezpieczeństwaKrajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa Fot. https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Wszystkie te wydarzenia mogą być też monitorowane przez obywateli. Za pomocą strony widzimy, czy w naszej okolicy dzieje się coś groźnego. 

Policja traktuje Mapę Zagrożeń jako uzupełnienie systemu alarmowego 112. Zgłoszenia przyjmowane za pomocą strony są traktowane bardzo poważnie. Każde zgłoszenie jest weryfikowane - co również znajduje swoje odzwierciedlenie na mapie. Alarmy mają trzy statusy: zielony (dodano), pomarańczowy (weryfikacja trwa), zielony (zagrożenie potwierdzone). 

Mapa z prawej strony posiada też narzędzie do filtrowania informacji. Dzięki niemu możemy wyświetli np. tylko zagrożenia potwierdzone, albo występujące w konkretnym dniu lub konkretnej odległości od naszej lokalizacji.

Dodawanie zgłoszeń

Chcąc przekazać policji informacje o nowym zagrożeniu należy kliknąć ikonkę plusa znajdującą się w lewym dolnym rogu, a następnie wskazać o jakie zagrożenie chodzi. Następnie należy wskazać miejsce zagrożenia na mapie i potwierdzić wybierając przycisk "zgłoś". 

MapaMapa Fot. mapy.geoportal.gov.pl

 
Mapa wydaje się bardzo interesującym i funkcjonalnym narzędziem, które w założeniu ma przyspieszyć zgłaszanie mniej groźnych incydentów. Strona nie zastępuje numeru alarmowego 112, ale pozwala go odciążyć.