Wkrótce zapłacisz odciskiem palca i... uśmiechem. Mastercard prezentuje aplikację Identity Check Mobile

Robert Kędzierski
Płatności biometryczne mogą wkrótce stać się bardziej powszechne. Mastercard wprowadził właśnie na europejski rynek aplikację Indentity Check Mobile. W przyszłym roku ma szansę pojawić się w Polsce. Jak będziemy zatem płacić?

Identity Check Mobile to nowa platforma płatnicza zaprezentowana przez Mastercard. Służy do płatności biometrycznych, a więc takich, które wykorzystują indywidualne cechy naszego ciała. Można ją płacić za pomocą transakcje zawierane za pomocą komputera

Mastercard motywuje wprowadzenie płatności biometrycznych badaniami. Przeprowadzono je również w Polsce. Ponad 30 procent ankietowanych chciałaby swoje transakcje płatnicze autoryzować za pomocą odcisku palca. Większość uważa, że biometryczne autoryzowanie transakcji jest innowacyjne (65 procent), szybkie (61 procent) a także łatwe (58 procent). Oprócz tego, prawie dwie trzecie konsumentów uważa tę metodę za bezpieczną. 

Czytaj: Microsoft próbuje rozróżnić te piękne bliźniaczki. Z powodzeniem?

Odciskiem palca lub zdjęciem. W komputerze i na smartfonie

Aplikacja, która pojawiła się właśnie w kilku europejskich krajach w 2017 ma szansę zawitać także do Polski. Działa na dwa sposoby. Płacąca osoba może użyć do autoryzacji odcisku palca. Podczas transakcji przykłada go do czujnika w telefonie. Dane są przekazywane do centrum płatności i transakcja jest autoryzowana.

embed

Tym, którzy nie mają smartfona z czytnikiem linii papilarnych Mastercard proponuję autoryzację za pomocą rozpoznawania twarzy. W tym wypadku w momencie zapłaty za towar lub usługę należy po prostu spojrzeć w kamerę smartfona. Algorytmy sprawdzą, czy dane zgadzają się z tymi przechowywanymi na serwerze i autoryzują płatność.

Pierwszy system autoryzacji wydaje się pewniejszy, bo rozpoznawanie twarzy może być nieco utrudnione gdy zmienimy wygląd, albo warunki oświetleniowe. 

Płatności biometryczne mają więc szansę zawitać na dobre również w Polsce. Czy zdecydowalibyście się płacić w taki sposób? Czy uznajecie takie sposób autoryzacji za bezpieczniejszy od tradycyjnego? Prosimy o komentarze. 

 

Więcej o: