Jak będzie wyglądać policjant przyszłości? Motorola właśnie to pokazała

Motorola pokazała technologie mające pomóc służbom bezpieczeństwa publicznego, takim jak policja czy ochrona podczas imprez masowych. Policjant miałby być stale połączony z centrum dowodzenia, które widzi każdy jego ruch.

Podczas spotkania dla mediów w Warszawie Motorola Solutions zaprezentowała technologie, które mają być niezwykle pomocne służbom bezpieczeństwa publicznego.

Zademonstrowano na żywo koncepcję policjanta stale podłączonego do sieci (Connected Police Officer). Dzięki licznym urządzeniom, w które wyposażony byłby policjant, centrum dowodzenia mogłoby obserwować każdy jego ruch.

Jak podkreślali specjaliści podczas konferencji jedną z najważniejszych kwestii dotyczących ochrony wydarzeń masowych jest zapewnienie bezproblemowego połączenia miedzy pracownikami służb. Dawniej najważniejszym sposobem komunikacji było połączenie głosowe (za pomocą krótkofalówek). Obecnie bardzo dużą rolę odgrywają multimedia (np. zdjęcia), które przesyłane są pomiędzy urządzeniami.

Jak wygląda wyposażenie policjanta przyszłości

Trzy podstawowe urządzenia elektroniczne potrzebne służbom to krótkofalówka, smartfon i urządzenie służące do nagrywania otoczenia. 

Prezentacja Motorola SolutionsPrezentacja Motorola Solutions fot. Bartłomiej Pawlak

Dawniej używano powolnej technologii 2G, nadającej się w praktyce jedynie do połączeń głosowych. Dziś smartfony wyposażone są w technologię LTE. Dzięki temu policjant wyposażony w specjalny smartfon jest w stanie przesłać do centrum dowodzenia niezbędne materiały multimedialne niemal natychmiast.

Inteligentny telefon działa pod kontrolą systemu Android, a do dyspozycji służb oddano specjalną aplikację. Co ciekawe, smartfon stale połączony jest z urządzeniem nagrywającym wideo (na środku na zdjęciu poniżej). Zdjęcia i wideo nagrane za jego pomocą przesyłane są automatycznie do telefonu.

Prezentacja Motorola SolutionsPrezentacja Motorola Solutions fot. Bartłomiej Pawlak

Urządzenie służące do nagrywania wideo (Motorola Si500 Video Speaker Microphone) ma wytrzymać od 10 do 15 godzin na baterii (w zależności od wersji). Może więc nagrywać wideo przez cały czas trwania zmiany policjanta lub tylko w wybranych momentach. Po jej zakończeniu wystarczy odłożyć urządzenie do bazy, a nagrane materiały zostaną przesłane automatycznie do centrum dowodzenia.

W przyszłości będzie także możliwość transmitowania obrazu w czasie rzeczywistym do centrum dowodzenia, które od razu może podjąć odpowiednie decyzje. Ciekawie zapowiada się też system wykrywający sięgnięcie po broń i automatycznie uruchamiający nagrywanie. Przydatne w razie ewentualnej rozprawy sądowej.

Niezbędna wydaje się funkcja, która automatycznie wyświetla w centrum zarządzania lokalizację policjanta. Ten może wezwać posiłki naciskając jeden przycisk lub połączyć się z bazą z każdego z trzech urządzeń, które ma przy sobie.

Prezentacja Motorola SolutionsPrezentacja Motorola Solutions fot. Bartłomiej Pawlak

Czy faktycznie tak będzie wyglądała przyszłość służb mundurowych? Bardzo możliwe, o ile pozwolą na to fundusze. W wojsku już używane są np. drony, które patrolując okolicę przesyłają na żywo obraz do centrum dowodzenia i urządzeń żołnierzy będących w terenie. Trzeba też pamiętać, że zapewnienie bezpieczeństwa to nie tylko działanie po wystąpieniu zagrożenia, ale także przewidywanie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji.

Już teraz systemy skanują obraz z kamer rozmieszczonych w strategicznych miejscach i wykrywają podejrzane zachowania. Dzięki temu można wysyłać patrole w odpowiednie miejsca, aby w porę uniknąć tragedii. Odpowiednie systemy mogą także skanować portale społecznościowe wykrywając dziwne zachowania na zdjęciach lub filmach, które wrzucamy do sieci.

Niestety, z każdym krokiem dążącym do zapewnienia nam bezpieczeństwa tracimy bezcenną w dzisiejszym świecie prywatność.