Szef Boeinga chce wysłać człowieka na Marsa przed Elonem Muskiem. Zaczyna się wyścig

Robert Kędzierski
Jeszcze niedawno pomysł wyprawy na Marsa wydawał się odległy i mało realny. Dziś do wyścigu o Czerwoną Planetę chce przyłączyć się Boeing.

Dennis Muilenburg, szef Boeinga, podczas konferencji w Chigaco, wyraził przekonanie, że człowiek, który pierwszy postawi stopę na powierzchni Marsa dotrze tam rakietą produkowaną przez jego firmę. 

Czytaj też: Werner Herzog boi się zaufać technologii. Widzieliśmy ważny film. 

Tym samym plan podboju kosmosu, który jeszcze niedawno wydawał się mało realny, zaczyna przeradzać się w wyścig. Swój plan podboju Marsa ogłosił niedawno Elon Musk. 

Sądzę, że dla świata jest znacznie lepiej, gdy różne firmy lub organizacje budują statki kosmiczne. Im więcej tym lepiej. Wszystko, jak sądzę, co ulepsza naszą przyszłość jest dobre.

- stwierdził Muilenburg podczas swojego wystąpienia cytowany przez Engadget

NASA wysyła ludzi na Marsa

Rok temu ambitny plan podboju kosmosu nakreśliła NASA. Amerykańska agencja nie chce już wracać na Księżyc. Jej celem jest bezzałogowa, a następnie załogowa misja na Marsa. Elon Musk w swoich planach posuwa się jeszcze dalej  - na Marsie chce stworzenia ludzkich kolonii. Sceptycy twierdzą jednak, że dalekie podróże międzygwiezdne mogą bardzo źle wpływać na ludzkie zdrowie. Misja na Marsa będzie wymagała też opracowania wielu technologii - od napędu po skuteczne osłony przed kosmicznym promieniowaniem. Optymiści twierdzą jednak, że za kilka dekad człowiek wyląduje na Marsie. 

Więcej o:
Komentarze (31)
Szef Boeinga chce wysłać człowieka na Marsa przed Elonem Muskiem. Zaczyna się wyścig
Zaloguj się
 • koniec999polski

  Oceniono 9 razy 5

  Zanim wyslac czlowieka- sprawdzic czy wyzyje malpa.
  Na doswiadczalna malpe wyslac beate straszydlo vel wyszlo z worka.

 • nmarci44

  Oceniono 6 razy 2

  nie będzie żadnych lotów kosmicznych, nie będzie za co. Wszystkie pieniądze zostaną wydane na zasiłki dla uchodźców.

 • lanou

  Oceniono 15 razy 1

  O jakim wyścigu mowa? Na razie to wszystko mrzonki. Możemy co najwyżej mówić o wyścigu w deklaracjach, kto pierwszy poleci na Marsa. Jak na razie nikt nie ma konkretnego pomysłu jak tam w ogóle polecieć, nikt nie ma pomysłu jak tam przeżyć, ani nawet jak przeżyć samą podróż. Co ciekawe, nikt też nie ma pomysłu PO CO właściwie człowiek ma się pchać na planetę, na której prawie nie ma wody, na której nie ma powietrza, na której nic nie rośnie, za to jest bardzo dużo promieniowania i cholernie wielkich kamieni. Czy dobrze mi się wydaje, że biznesmeni są bardzo skorzy do deklaracji, że KTOŚ poleci, że KTOŚ tam zamieszka, że KTOŚ będzie nadstawiał karku? Jaki jest cel "kolonizacji" Marsa, skoro wszyscy będą tam musieli żyć w szczelnie zamkniętych kontenerach, w tych kontenerach hodować żarcie i ekstrahować wodę? Co tam jest do uzyskania? Czy tylko splendor panów biznesmenów, a koloniści, jeżeli w ogóle wrócą, będą się pieprzyć z rakiem i impotencją do końca życia?

 • franz58

  0

  Kiedyś Bill Clinton powiesił w swojej sypialni na ścianie maksymę: Po pierwsze gospodarka, durniu. Ja twierdzę, po pierwsze Księżyc, durniu. Blisko, mieszkanka pod powierzchnią, bezpieczniej a w razie kłopotów blisko do domciu. :-))

 • Michał Wysocki

  0

  "Sceptycy twierdzą jednak, że dalekie podróże międzygwiezdne mogą bardzo źle wpływać na ludzkie zdrowie."
  Ktoś tu w szkole nie uważał, ani Ziemia ani Mars nie jest gwiazdą więc nie ma tu mowy o podróży międzygwiezdnej.

 • dustinmadness

  Oceniono 3 razy -1

  Jak na razie to wszystkie te plany sprowadzają się do jednego - zbuduj za pieniądze podatników wielką rakietę, którą będziesz mógł później wykorzystywać do taniego wynoszenia ładunków komercyjnych na orbitę. Co do dalszych planów misji to szczegółowych planów brak.

 • xezaq

  Oceniono 11 razy -1

  Misja na Marsa jest tak samo podróżą "międzygwiezdną" jak wycieczka rowerem do Pcimia Dolnego.

 • ltte

  Oceniono 5 razy -1

  Super! Mam pierwszego kandydata, a nawet całą grupkę kandydatów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX