Do 2020 roku ta branża będzie potrzebować 1 mln pracowników. Ma problem z ich znalezieniem

Daniel Maikowski
25 maturzystek oraz studentek kierunków informatycznych z całej Polski otrzymało stypendia w ramach programu ?Nowe technologie dla dziewczyn?. Inicjatywa ma zachęcić młode kobiety do zainteresowania się branżą ICT i wyboru ścieżki zawodowej z nią związanej.

Według różnych ujęć, udział kobiet w branży ICT na świecie wynosi dziś od kilku do maksymalnie 15 proc. Przy czym stanowią one połowę  użytkowników nowych technologii. Również w przypadku Polski statystyki nie wyglądają zachęcająco. Z raportu "Kobiety na politechnikach 2015" wynika, że  zaledwie 13 proc. studentów kierunków związanych z informatyką to kobiety.

Dlaczego panie tak rzadko decydują się na karierę w branży ICT? Zdaniem Michała Dżogi, Corporate Affairs Manager w firmie Intel, zawody związane z informatyką, telekomunikacją i nowymi technologiami przez lata uznawane były – zupełnie niesłusznie  – za typowo męskie. „Przypisywano im łatkę trudnych iczasochłonnych zajęć, które trudno jest pogodzić z życiem rodzinnym” – podkreśla Michał Dżoga.

To właśnie te stereotypy, w połączeniu z zmianami w świecie IT, sprawiły, że wiele firm z obszaru nowych technologii już wkrótce stanie w obliczu braku kompetentnych kadr.

„Z niektórych raportów wynika, że do 2020 roku europejska branża ICT będzie potrzebować nawet miliona nowych pracowników. To poważny problem, na który musimy zareagować” – podkreśla Dżoga.

Stypendystki programu 'Nowe technologie dla dziewczyn'Stypendystki programu "Nowe technologie dla dziewczyn" fot. Daniel Maikowski

Kobieca strona IT

Jedną z firm, która chce wyjść naprzeciw tym wyzwaniom jest Intel. Amerykański koncern, który posiada w Polsce jedno ze swoich centrów R&D, wystartował z kolejną edycją programu „Nowe technologie dla dziewczyn”.

To pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet, które wiążą swoją przyszłość z branżą technologiczną. W jego organizacji Intelowi pomogła Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która od lat wspiera edukacyjne wybory m.in. w ramach akcji „Dziewczyny na politechniki!

„To pokolenie będzie tworzyć przyszłość nowych technologii, a one bardzo, bardzo potrzebują kobiet, ich świeżego spojrzenia i świetnych pomysłów. A także zaangażowania i odpowiedzialności” - podkreśla dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

W tym roku do udziału w programie zgłosiło się 600 maturzystek oraz studentek. Ostatecznie, jury wyłoniło 25 stypendystek, które otrzymają zarówno wsparcie merytoryczne, jak i pomoc finansową. Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki - doświadczonego pracownika firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zło brutto, które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. A w wakacje zostaną zaproszone na staż w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym Intela lub w amerykańskiej siedzibie firmy.

Centrum R&D Intela w GdańskuCentrum R&D Intela w Gdańsku fot. Daniel Maikowski

Wiedza ważniejsza od pieniędzy

Jaka jest największa korzyść z udziału w programie? Zdaniem Michała Dżogi, nie chodzi o pieniądze, które są jedynie dodatkiem. „Stypendystkom zapewniamy stały kontakt z mentorami, którzy przez cały czas trwania programu dzielą się z nimi swoim doświadczeniem. Uczestniczki programu same wybierają mentora, dzięki czemu mogą pogłębiać swoją wiedzę w wybranych obszarach zainteresowań" - podkreśla Dżoga. 

Wsparcie dla stypendystek nie kończy się jednak wraz zakończeniem programu. Wystarczy wspomnieć, że aż 14 spośród 20 ubiegłorocznych stypendystek podjęło wakacyjne praktyki w Intelu, a jedna osoba już dziś jest etatowym pracownikiem firmy.

Program „Nowe technologie dla dziewczyn” to dobry krok w kierunku popularyzacji kierunków technologicznych wśród młodych kobiet. Jego organizatorzy zdają sobie jednak sprawę, że to zaledwie kropla w morzu potrzeb.

„Gdy startowaliśmy, byłem przekonany, że podobne stypendia w Polsce już istnieją. Tymczasem okazało się, że jesteśmy pionierami” – podkreśla Dżoga. „Nasz program powinien być jedynie częścią większego ekosystemu. Dlatego chcemy zaprosić inne firmy z sektora IT do współpracy w ramach podobnych inicjatyw” - dodaje.

Więcej o: