Apple pójdzie w ślady konkurencji. iPhone 8 będzie miał ekran OLED

Nowy iPhone 8 będzie wyposażony w ekran OLED. Tak przynajmniej twierdzi CEO Sharpa. Zdaje się, że Apple zapragnęło mieć lepsze wyświetlacze.

Od pewnego czasu można było natrafić w sieci na plotki, jakoby iPhone 8 miał dostać ekran OLED, zamiast dotychczas używanych wyświetlaczy LTPS. Na początku października media informowały o rozmowach, jakie Apple prowadzi z firmą Sharp. Dotyczyły one produkcji i dostaw ekranów OLED.

Zdaje się, że obecność ekranów OLED w iPhone 8 jest już niemal pewna. Informację taką potwierdził Tai Jeng-wu - CEO firmy Sharp i jednocześnie pracownik firmy Foxconn (w jej fabrykach składane są iPhone'y dla Apple).

Warto zaznaczyć, że (poza Sharpem) jako potencjalnych dostawców wyświetlaczy do nowego iPhone'a wymienia się Samsunga i LG Display. Wszystkie te firmy to giganci w produkcji wyświetlaczy. Ostatnio słychać było także doniesienia na temat inwestycji tych firm w fabryki OLED. 

Ekrany OLED będą powszechne w roku 2018?Ekrany OLED będą powszechne w roku 2018? Fot. droidviews.com

Po co Apple taka technologia?

Ekrany OLED prawie pod każdym względem są lepsze od stosowanych dotychczas w iPhone'ach ekranów LTPS (bardzo podobnych do LCD). Główną zaletą OLED jest bardzo głęboka czerń. Każdy piksel emituje światło samodzielnie, a punkty "wyświetlające" kolor czarny pozostają zupełnie ciemne. To sprawia, że ekrany OLED mogą mieć praktycznie nieskończony kontrast i zużywają mniej prądu od LCD.

Są także lżejsze, bardziej elastyczne i posiadają krótsza czas reakcji. Niestety mają krótszą żywotność, gorszy balans bieli i w dalszym ciągu są droższe w produkcji od LCD.

Obecnie ekrany OLED (lub ich odmiany, jak np. bardziej doskonałe Super AMOLED) stosowane są w niektórych smartfonach z Androidem w wyższej półki. Najbardziej znany z ich stosowania jest Samsung - największy producent ekranów tego typu na świecie. W obu flagowych liniach (Galaxy "S" i "Note") wyświetlacze Super AMOLED były obecne już od pierwszej generacji.

OLED zastosowano także we flagowcach innych firm, m.in. w smartfonach Google PixelXiaomi Redmi Pro czy Nexus 6P.

Premiera w przyszłym roku

Warto wspomnieć także, że według plotek Apple może wyposażyć tylko największą wersję iPhone'a 8 w ekrany OLED. Spekuluje się, że pozostała (lub pozostałe) mogą mieć dawne ekrany LTPS.

Premiery iPhone 8 spodziewamy się we wrześniu przyszłego roku.

Więcej o: