Apple pójdzie w ślady konkurencji. iPhone 8 będzie miał ekran OLED
Od pewnego czasu można było natrafić w sieci na plotki, jakoby iPhone 8 miał dostać ekran OLED, zamiast dotychczas używanych wyświetlaczy LTPS. Na początku października media informowały o rozmowach, jakie Apple prowadzi z firmą Sharp. Dotyczyły one produkcji i dostaw ekranów OLED.
Zdaje się, że obecność ekranów OLED w iPhone 8 jest już niemal pewna. Informację taką potwierdził Tai Jeng-wu - CEO firmy Sharp i jednocześnie pracownik firmy Foxconn (w jej fabrykach składane są iPhone'y dla Apple).
Warto zaznaczyć, że (poza Sharpem) jako potencjalnych dostawców wyświetlaczy do nowego iPhone'a wymienia się Samsunga i LG Display. Wszystkie te firmy to giganci w produkcji wyświetlaczy. Ostatnio słychać było także doniesienia na temat inwestycji tych firm w fabryki OLED.
Ekrany OLED będą powszechne w roku 2018? Fot. droidviews.com
Po co Apple taka technologia?
Ekrany OLED prawie pod każdym względem są lepsze od stosowanych dotychczas w iPhone'ach ekranów LTPS (bardzo podobnych do LCD). Główną zaletą OLED jest bardzo głęboka czerń. Każdy piksel emituje światło samodzielnie, a punkty "wyświetlające" kolor czarny pozostają zupełnie ciemne. To sprawia, że ekrany OLED mogą mieć praktycznie nieskończony kontrast i zużywają mniej prądu od LCD.
Są także lżejsze, bardziej elastyczne i posiadają krótsza czas reakcji. Niestety mają krótszą żywotność, gorszy balans bieli i w dalszym ciągu są droższe w produkcji od LCD.
Obecnie ekrany OLED (lub ich odmiany, jak np. bardziej doskonałe Super AMOLED) stosowane są w niektórych smartfonach z Androidem w wyższej półki. Najbardziej znany z ich stosowania jest Samsung - największy producent ekranów tego typu na świecie. W obu flagowych liniach (Galaxy "S" i "Note") wyświetlacze Super AMOLED były obecne już od pierwszej generacji.
OLED zastosowano także we flagowcach innych firm, m.in. w smartfonach Google Pixel, Xiaomi Redmi Pro czy Nexus 6P.
Premiera w przyszłym roku
Warto wspomnieć także, że według plotek Apple może wyposażyć tylko największą wersję iPhone'a 8 w ekrany OLED. Spekuluje się, że pozostała (lub pozostałe) mogą mieć dawne ekrany LTPS.
Premiery iPhone 8 spodziewamy się we wrześniu przyszłego roku.
-
Podatek od wynajmu. Kto musi płacić za to, że wynajmuje lokal mieszkalny innym?
-
Lidl i Aldi sprzedają "laguny". "Nie ma się czego bać!"
-
Kursy walut 19.04. Złoty traci, funt mocno w górę [Kurs dolara, funta, euro, franka]
-
Niemieckie badania: Po zakażeniu koronawirusem przeciwciała szybko znikają
-
Ponad 40 proc. wzrostu PKB w czasie globalnego kryzysu. "El Dorado 2020". Co się stało w Gujanie?
- Nowa odsłona największej konferencji marketingowej w Polsce!
- Kolejna agencja "narodowa" z nazwy. Zarządza nią Sasin. "Transformacja energetyczna stabilna"
- Prasa: Rząd pozwoli na szczepienia w mniejszych firmach. Łącznie muszą zatrudniać 500 osób
- Koszty ogrzewania mogą pójść ostro w górę. Kowalski zapłaci za prawa do emisji CO2
- "Bańka podróżnicza" w Australii i Nowej Zelandii. Rodziny spotykają się po rocznej rozłące