YouTube dodaje wsparcie dla streamingu w 4K. Również przy sferycznym wideo

Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych zarówno produkcją, jak i oglądaniem transmisji wideo na żywo w najwyższej możliwej jakości. Od teraz będzie można do tego celu używać YouTube'a.

Warto przypomnieć, że już w 2010 roku YouTube rozpoczął swoją przygodę z 4K, na początku oferując użytkownikom możliwość wrzucania plików wideo w tak wysokiej rozdzielczości. Co ciekawe, dzisiejsza nowość w postaci wsparcia dla streamingu w jakości 4K dotyczy zarówno standardowego wideo, jak i wideo sferycznego (w 360 stopniach).

Dodanie wsparcia dla streamingu wideo w 4K może dać Google punkt przewagi nad Facebookiem, czyli bezpośrednim konkurentem w sektorze coraz popularniejszych transmisji na żywo. Dla porównania, serwis społecznościowy Marka Zuckerberga pozwala obecnie streamować wideo w trybie 720p z prędkością 30 klatek na sekundę, zatem w dużo niższej jakości. Również oferowany przez Twittera mobilny Periscope oferuje te same parametry.

Nie tylko 4K leży w sferze zainteresowań Google. Nieco wcześniej w tym miesiącu na YouTubie wprowadzono wsparcie dla HDR. Na razie liczba urządzeń, na których można oglądać tego typu materiały jest jeszcze mocno ograniczona. Telewizory ze wsparciem dla HDR dopiero zaczynają zdobywać rynek. Od zeszłego roku YouTube eksperymentuje również z podwójną liczbą klatek dla filmów 4K (60fps).

Więcej o: