Najnowsza wersja Chrome blokuje Flash. Użytkownicy bardziej bezpieczni

Robert Kędzierski
Google, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wprowadził wersję Chrome, która blokuje elementy stworzone we Flashu. Zobaczymy je wyłącznie, jeśli przeglądarka uzna je za całkowicie bezpieczne. 

W ramach utrudniania życia cyberprzestępcom Google wprowadził zapowiadaną zmianę w przeglądarce Chrome. W najnowszej wersji 55, elementy wykonane w języku Flash zostaną autonomicznie zablokowane. Zobaczymy je tylko wtedy, gdy przeglądarka uzna je za bezpieczne.  

Czytaj też: Fałszywy konsultant napisze, że nie jest z Microsoft, by tylko cię okraść. 

Trudniej o infekcję 

Cyberprzestępcy mają cały arsenał środków, dzięki którym mogą przejąć kontrolę nad komputerem. Flash jest jednak jednym z tych elementów całego ekosystemu informatycznego, który ułatwia infekcję. W animacjach stworzonych we Flashu dość łatwo ukryć bowiem złośliwy kod, który przedostaje się na maszynę ofiary, kiedy ta wyświetli stronę. Brak konieczności interakcji jest przestępcom na rękę.  

embed

Jeszcze w kwietniu tego roku Adobe, właściciel Flasha, apelował do użytkowników, by zaktualizowali oprogramowanie najszybciej jak to możliwe. Eksperci od spraw bezpieczeństwa odkryli kolejny raz szkodliwe oprogramowanie, które atakuje komputery użytkowników, którzy odwiedzili zainfekowane strony. 

Flash pod kontrolą - krok po kroku 

W Chrome 55 domyślnie elementy we Flashu nie będą się uruchamiać - chyba, że przeglądarka uzna je za bezpieczne. W celu domyślnego pozbycia się Flasha należy wykonać następujące kroki: 

  • Wpisać w przeglądarkę adres chrome://flags/ 
  • Przewinąć do pola Wybieraj HTML zamiast Flasha  
  • Wybrać opcję "Włączone" 
  • Zrestartować Chrome 

Jak zapanować nad FlashemJak zapanować nad Flashem Fot. Google

Niewiele się zmienia 

Podczas redakcyjnych prób długo próbowaliśmy znaleźć jakiś spektakularny przykład blokowania treści w nowym Chrome. Okazuje się, że wciąż istnieją strony, które są wykonane głównie we Flashu. Po lewej stronie widać wersję odblokowaną, po prawej domyślnie zablokowaną przez najnowszą przeglądarkę Chrome. 

Flash zablokowany przez najnowszy ChromeFlash zablokowany przez najnowszy Chrome Fot. Redakcja

Portale informacyjne, serwisy społecznościowe, czyli zdecydowana większość stron testowanych przez nas wyglądają identycznie. Nie zauważyliśmy żadnych blokowanych elementów. To dobra wiadomość dla użytkowników - większość twórców stron porzuciła już przestarzałą i problematyczną technologię. 

Pamiętajmy też, że wszelkie komunikaty nakazujące aktualizację Flasha, które widzimy surfując po internecie, są fałszywe. Przestępcy wciąż jednak wykorzystują ten sposób, by zmusić ofiarę do pobrania złośliwego oprogramowania. 

Więcej o: