Boston Dynamics znów zaskakuje. Ich nowy robot potrafi wykonywać niesamowite triki

Do sieci wyciekło wideo z prezentacji firmy Boston Dynamics, na którym widać udoskonaloną koncepcję robota wyposażonego w dwa odnóża zakończone niewielkimi kołami. Dzięki temu rozwiązaniu maszyna zyskała niezwykłe właściwości.

Wideo pokazujące możliwości robota o nazwie Handle zarejestrował obecny na prezentacji podczas konferencji Abundance360 w Beverly Hills inwestor, Steve Jurvetson. Stopy maszyny zastąpiły niewielkie kółka i jak widać na poniższym klipie (w okolicach 3:50) całość jest w stanie sprawnie i szybko się przemieszczać, manewrować i zawracać, zachowując przy tym równowagę (bardzo podobnie jak ma to miejsce podczas jazdy na Segwayu).

W przeciwieństwie do robota ATLAS, którego zaprojektowano do poruszania się w trudnym górzystym terenie, Handle sprawdzi się raczej na dużych i płaskich powierzchniach, osiągając tam całkiem imponujące prędkości. Docelowo będzie również zdolny do przenoszenia ciężkich ładunków. Jak zademonstrowano na wideo nowy koncept robota nadzwyczaj dobrze radzi sobie także z omijaniem przeszkód, będąc zdolnym do ich przeskakiwania.

 

Jak tłumaczył na prezentacji założyciel Boston Dynamics, Marc Raibert, zastosowanie kół pozwala dodatkowo obniżyć koszty produkcji robota, w porównaniu do dotychczasowych dwunożnych konstrukcji, takich jak wspomniany wcześniej ATLAS. "Ten robot obudzi w was koszmary" - powiedział ze sceny Raibert. I nie mylił się, bowiem Boston Dynamics znane jest z produkcji robotów o nieco odstraszającej stylistyce, przywodzącej na myśl maszyny rodem z Terminatora. Nowy pomysł doskonale wpisuje się w dotychczasową koncepcję.

Czytaj też: Za kilka lat twojego iPhone'a zbudują roboty. Co z blisko milionem pracowników?

Warto podkreślić, że Google będące właścicielem Boston Dynamics ma w planach już od wielu miesięcy sprzedaż firmy. Zdaniem przedstawicieli spółki matki, czyli Alphabetu, twórcy futurystycznych robotów wydają się nie mieć wystarczającego potencjału do przynoszenia zysków.

Więcej o:
Komentarze (14)
Boston Dynamics znów zaskakuje. Ich nowy robot potrafi wykonywać niesamowite triki
Zaloguj się
 • ksass

  Oceniono 8 razy 6

  oto na co świat wydaje pieniądze i co to znaczy innowacyjność.
  A co tam słychać w Polsce - pomniki, komisje śledcze, teczki, rozdawnictwo pieniędzy, węgiel kamienny i kościół katolicki są najważniejsze, więcej władzy dla faktu jej posiadania.
  Chyba nie zasługujemy na państwowość...

 • jaceq

  Oceniono 5 razy 3

  Chyba trzeba będzie powoli pomyśleć o produkcji myśliwskiej amunicji przeciwpancernej.

 • twojposel

  Oceniono 2 razy 2

  Tutaj poszli dalej. Połączyli robota z człowiekiem.
  h ttp s://www.youtube.com/watch?v=mXI4WWhPn-U

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 3 razy 1

  E tam. Póki po schodach nie wejdzie, to nie ma się czym martwić.

 • gdziekucharek6

  Oceniono 8 razy -6

  to jest bardzo poważny portal, serwujący artykuły na podstawie filmików nagranych kamerą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX