Używasz starszej wersji Google Chrome? Możesz stracić dostęp do Gmaila

Od 8 lutego użytkownicy przeglądarki Google Chrome w wersji 53 oraz starszych zobaczą baner zachęcający do aktualizacji programu. Jeśli tego nie zrobią, mogą stracić dostęp do pełnej wersji Gmaila.

Mechanizm automatycznej aktualizacji Google Chrome pozwala zapomnieć użytkownikowi o konieczności pobierania najnowszej wersji przeglądarki internetowej. Cały proces odbywa się w tle. W niektórych przypadkach jest on jednak wyłączany (przykładowo przez administratorów sieci w firmach).

Aktualizacje Google Chrome są również wyłączone dla posiadaczy Windows XP oraz Windows Vista. Ostatnia dostępna na te systemy wersja przeglądarki (49) została wydana w kwietniu ubiegłego roku.

I to właśnie użytkowników XP i Visty mogą najbardziej dotknąć zmiany wprowadzone właśnie przez Google. Okazuje się, że według ostatnich danych obie leciwe wersje są nadal w obiegu - korzysta z nich 5 proc. wszystkich użytkowników przeglądarek internetowych na świecie.

Czytaj też: Google poprawia bezpieczeństwo swoich usług. Gmail i Chrome z ważnymi zmianami

Do grudnia tego roku Gmail będzie działać na starszych wersjach Google Chrome całkiem normalnie. Po tym czasie zostanie załadowany prostszy interfejs HTML, pozbawiony najnowszych funkcji oraz dodatków. Oczywiście ryzyko dotyczy również kwestii braku poprawek bezpieczeństwa.

Nadal korzystacie z Windows XP albo Visty? Chyba najwyższy czas pomyśleć o przesiadce na nowsze 'okienka'.

Więcej o: