Miliony aplikacji na Androida mogą wkrótce zniknąć ze sklepu Google Play. I bardzo dobrze

W ostatnich dniach Google rozsyła wiadomości do deweloperów aplikacji na Androida, informując o możliwości ograniczenia widoczności albo całkowitego wycofania ich produktów ze sklepu Google Play. Gigant bierze na celownik aplikacje, które nie spełniają standardów ochrony prywatności.

Poza segmentacją samego rynku urządzeń dla Androida oraz wersji systemu, jedną z największych bolączek całej platformy jest kwestia ogromnego zaśmiecenia sklepu Google Play. Spora część znajdujących się tam aplikacji została porzucona przez deweloperów i nie spełnia już podstawowych standardów bezpieczeństwa danych.

Sami użytkownicy mają często problem ze znalezieniem konkretnego programu w wynikach wyszukiwania, zaś aktywnym deweloperom trudno się przebić ze swoimi produkcjami do tych pierwszych.

Być może działania podejmowane właśnie przez Google pozwolą zwiększyć widoczność tych produktów, które spełniają najwyższe standardy i oddzielić je od śmieci i tzw. aplikacji zombie, czyli porzuconych i dawno nieaktualizowanych. W szczególności chodzi tym razem o takie programy oraz gry, które podczas instalacji wymagają dostępu do źródeł związanych z poufnymi danych użytkownika (aparat, mikrofon, książka adresowa, połączenia telefoniczne) ale nie spełniają podstawowych zasad zachowania prywatności.

Czytaj też: Nowość w Google Maps. Teraz korzystanie z aplikacji będzie znacznie wygodniejsze

Google daje czas deweloperom aplikacji do 15 marca 2017 roku na zaktualizowanie swoich aplikacji o odpowiednie zapisy zgodne z obowiązującą polityką prywatności koncernu. Po tym czasie trzeba się będzie liczyć z ograniczeniem widoczności, a nawet skasowaniem programu lub gry ze sklepu.

Więcej o:
Komentarze (21)
Miliony aplikacji na Androida mogą wkrótce zniknąć ze sklepu Google Play. I bardzo dobrze
Zaloguj się
 • otopolskiepieklo

  Oceniono 10 razy 8

  co do gniotów czy u was od wczoraj także przestały działać ustawienia tego portalu?

 • sss-2

  Oceniono 8 razy 6

  I bardzo dobrze
  może zniknie większość śmieci z google play

 • kloszu

  Oceniono 2 razy 2

  Bardzo dobrze. Program np. do sterowania telewizorem a potrzebne mu kontakty i zdjęcia :).

 • thomsoro

  Oceniono 6 razy 2

  Czyli wycofaja Google Play Services ?

 • Trolluj T

  Oceniono 4 razy 2

  Szpieg zarzuca innym brak prywatności... Powodzenia z czyszczeniem sklepu. Dlaczego mnie to stajnia Augiasza.

 • swiety_76

  Oceniono 1 raz 1

  Sam sklep Google rekomenduje często wcale nie najlepsze aplikacje, aplikacje śmieciowe i aplikacje dla gimbazy.
  Do tego sam Google jest gigantem wyszukiwania a w jego sklepie nie można wyszukiwać aplikacji po ilościach ściągnięć czy po ocenie.

 • ugrydul

  Oceniono 1 raz 1

  Powinni też coś zrobić z nadmiarem reklam. Rozumiem, że producenci muszą z czegoś żyć ale niektórych apek nie da się używać.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 1 raz 1

  czyli nic się nie zmieni - bo chodzi tylko o zapisa, a nie o zmiane filozofii (by aplikacja bez potrzeby miała dostęp do wszystkiego a potem właczała samoistnie wifi bluetooth itd - oraz obciażała baterię)

  co do zapisów wczoraj był ciekawy tekst o minister norweskiej chyba, która udoiwodniła jakie te zapisy sa bezdennie durnme - przebegła 11 kilometrów, zanim asystent skończył taką politykę prywatności czytać (do bransoletki)

 • irjanas

  Oceniono 1 raz 1

  Google też nie panuje nad aktualizacjami swoich aplikacji. Przykładem styczniowa aktualizacja apki Google, która na sporej ilości smartfonów wywalała błąd systemu przy używaniu klawisza od multitasku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX