NASA testuje nowy samolot. Lot z Nowego Jorku do Londynu w 3,5 godziny

NASA rozpoczęła testy w tunelach nowego projektu cichego pasażerskiego samolotu ponaddźwiękowego. Pierwsza taka inicjatywa od czasów Concorde'a ma pozwolić na przelot z Nowego Jorku do Londynu w czasie 3,5 godzin.

Amerykańska agencja kosmiczna testuje miniaturę QueSST – Quiet Supersonic Technology X-plane (dosł. samolot na bazie cichej, ponaddźwiękowej technologii). Model w mikroskali w ciągu 8 tygodni będzie wystawiany na działanie wiatru o prędkości 0,3-1,6 macha (370-1960 km/h) w tunelu o wymiarach 6 na 8 stóp (1,8 na 2,5 m). Dzięki testom NASA ma nadzieje uruchomić w niedalekiej przyszłości ponaddźwiękowe loty pasażerskie nad lądem.

Technologia ma pozwolić na niską emisję dwutlenku węgla, niskie zużycie paliwa i ograniczenie hałasu. To właśnie szkodliwość dla środowiska doprowadziła do powstania inicjatywy Anti-Concorde, która ostatecznie doprowadziła do wycofania maszyn z użytku 13 lat temu.

 

NASANASA Nasa.gov

Concorde’y nie tylko wpływały na zwiększenie dziury ozonowej, ale także nie mogły latać nad lądem z powodu ogłuszającego hałasu. QueSST ma rozwiązać te problemy i przywrócić ekonomiczny sens lotów ponaddźwiękowych.

– Nasz projekt ukształtowany jest tak, by drastycznie zminimalizować hałas związany z przekraczaniem bariery dźwięku – wyjaśnia menedżer programu QueSST Peter Iosifidis. – Ten projekt redukuje ślad dźwiękowy do poziomu bicia, to znacznie ciszej w porównaniu ze współczesnymi lotami.

20 mln dolarów dla Lockheed Martin

 

Według zapowiedzi możliwe jest stworzenie samolotu zdolnego do lotu z prędkością 1,6 macha i generującego grom dźwiękowy o mocy równej 1 proc.wytwarzanego przez Concorde’a. Współpracujący z NASA koncern zbrojeniowy Lockheed Martin otrzymał na realizację projektu 20 mln dolarów w ramach inicjatywy New Aviation Horizons.Pierwszy prototyp załogowej maszyny może być gotowy w okolicach 2020 r. Lot z Nowego Jorku do Londynu ma trwać 3,5 godziny i kosztować 5 tys. dolarów.