Boston Dynamics prezentuje robota na kółkach. Szybki, zwrotny i potrafi podnosić ciężary

Robert Kędzierski
Boston Dynamics zaprezentował robota, który ma istotny atut: potrafi poruszać się naprawdę szybko i ma spory zasięg.

Boston Dynamics przyzwyczaił nas do robotów, których możliwości zdumiewają. Nigdy dotąd nie widzieliśmy jednak maszyny, która przemieszczała się z taką gracją i prędkością.

Czytaj też: Czas pogodzić się z tym, że roboty zabiorą nam pracę. [NEXT+]

Handle jest niesamowitą maszyną, bo porusza się na kołach. Cechuje ją duża, wynosząca nawet 25km/h prędkość i spora zwrotność widoczna na nagraniu. 

embed

Dzieło Boston Dynamics potrafi też... skakać na wysokość ponad jednego metra.

embed

Maszyna radzi też sobie świetnie z dźwiganiem ciężarów. Skrzynia ważąca 45 kg to dla niej żaden problem.

embed

Handle nie ma problemów z pokonywaniem schodów i wzniesień. Porusza się też w terenie otwartym. 

embed

Zasięg Handle wynosi dziś 24 kilometry. A to sprawia, że urządzenie łatwiej będzie wdrożyć niż mniej wydajne maszyny. Twórcy robota wyjaśniają, że jego oprogramowanie pozwala mu uczyć się różnych warunków. Maszyna potrafi samodzielnie omijać lub pokonywać przeszkody takie jak nierówności terenu czy obiekty znajdujące się na torze ruchu. Zastosowanie kół zapewnia też niesamowitą stabilność, większą niż w przypadku nóg. Wyposażenie robota w chwytne ramiona czyni go przydatnym w wielu zastosowaniach.

Jeśli Boston Dynamics uda się produkować swoje urządzenia na masową skalę możemy być wkrótce świadkami technologicznej rewolucji. Podobnej do tej, która dotyka rynku motoryzacyjnego. Jeszcze kilka lat temu elektryczne czy inteligentne samochody nie były powszechne. Dziś stają się normą. Czy i tak będzie z robotami? 

 

Źródło: spectrum.ieee.org

Więcej o: