Amazon zepsuł pół internetu przez... literówkę. Znamy kulisy globalnej awarii

Robert Kędzierski
W środę, 1 marca, w sieci zapanował chaos przez niedostępność serwisów takich jak Giphy, Slack czy Imgur. Wywołała go awaria usługi Amazon Web Services. Globalny paraliż internetu jest bardziej realny, niż nam się wydawało.

Kilka dni temu w internecie zapanował chaos. Wiele serwisów miało problemy z działaniem na skutek awarii Amazon Web Services - jednej z najważniejszych usług, na której opiera się działanie wielu serwisów i stron internetowych.

Czytaj też: Najgorsze dopiero przed nami. Rok 2017 będzie rokiem wzmożonych ataków. 

Amazon nie jest tylko jednym z liderów sprzedaży online. Z jego serwerów korzysta około miliona klientów. Giphy, Slack, Imgur dostarczają swoim klientom codziennej dawki informacji i rozrywki właśnie za pośrednictwem serwerów Amazona - wyjaśnia Engadget

Awaria przez pomyłkę

28 lutego Amazon odkrył, że niektóre z nich nie działają jak należy. Postanowił więc zrestartować kilka maszyn. Jeff Bezos,  szef Amazonapodkreśla, że nastąpiło to pierwszy raz od kilku lat.

Do komendy nakazującej restart wkradł się jednak błąd. Prosta literówka znacząco zwiększyła ilość ponownie uruchamianych serwerów. Restart miał dotyczyć tylko tych związanych z obsługą rozliczeń. Tymczasem z sieci zniknęły serwery kluczowe dla działania całej infrastruktury Amazon Web Services. Wywołało to lawinę problemów, którą użytkownicy sieci odczuli jako "strona mi się nie ładuje".

Internet łatwo wyłączyć

Incydent jest dowodem na to, że do poważnej awarii internetu może dość poprzez problemy jednego globalnego usługodawcy. Środowa awaria nie była specjalnie dokuczliwa i groźna, jednak powinna być odczytywana jak sygnał alarmowy. W zeszłym roku doszło bowiem do znacznie poważniejszego paraliżu amerykańskiej sieci. Eksperci ostrzegają, że długotrwała awaria na skalę globalną wiązałaby się z kosztami liczonymi w miliardach dolarów. Ludzki błąd lub celowe działanie przestępców czy służb specjalnych mogą wywołać znacznie poważniejsze skutki, niż powolne działanie kilkuset serwisów. 

Właściciel Amazon jest najgorszym szefem na świecie? Niektórzy tak twierdzą. Oto Jeff Bezos, miliarder i miłośnik podróży kosmicznych

Więcej o:
Komentarze (35)
Amazon zepsuł pół internetu przez... literówkę. Znamy kulisy globalnej awarii
Zaloguj się
 • emarx

  Oceniono 21 razy 13

  Najwyraźniej poruszam się w drugiej połowie Internetu. Ba, nawet nie wiedziałem (do tej pory) że istnieje coś takiego jak Giphy, Slack czy Imgur i razem z Amazonem stanowią pół Internetu. Page i Brin bedą chyba zazdrośni :-)

 • fifion

  Oceniono 5 razy 3

  Amazon powinien oddać się pod opiekę opatrzności bożej, wówczas nic takiego nie miałoby prawa mieć miejsca!

 • sailor50

  Oceniono 7 razy 3

  Panie autorze - jakie PÓŁ? To tylko serwisy związane z siecią i usługami sieciowymi Amazon były nieczynne, a to nie jest nawet 0,01 procenta "internetu". :D
  Nim się napisze idiotyzmy to najpierw trzeba poczytać, nauczyć się... Zresztą jeżeli ma się problemy z gramatyką, interpunkcją i ortografią, to trzeba się dodatkowo cofnąć o kilka szkolnych lat!!

 • wonderdummy

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Robercie, litości! Odczuli jako "strona mi się nie ładuje"?! Doprawdy? Rozumiem, że aby ratować pół intenetu i resztę świata, problem był niezwłocznie eskalowany oraz procesowany i przed niechybnym sczeźnięciem uratowało nas zjebootowanie serwerów kluczowych.

 • franekz

  Oceniono 4 razy 2

  Giphy, Slack czy Imgur - może dla gimbazy z Czerskiej to jest pół internetu. Jak żyć bez animowanych gifów.

 • czeresnik

  Oceniono 3 razy 1

  Banał panie, kiedyś kolega potknął się w serwerowni o kabel. Też znikło pół internetu, a nawet drugie pół. A potem tickety, diagnostyka i "nasz zespół inżynierów już pracuje nad rozwiązaniem problemu". Dzień jak co dzień. Zieeew.

 • mrfx

  Oceniono 11 razy 1

  Gdyby pan Robert Kędzierski pracował w dziale moto.pl moglibyśmy co tydzień poczytać o globalnym upadku motoryzacji z powodu każdej akcji serwisowej jednego z producentów samochodów.

 • blasphemy

  Oceniono 7 razy 1

  "Przy Jeff Bezos, szef Amazona, podkreśla" - ktoś rozumie to zdanie?

 • gazeta-pl-chlam

  Oceniono 2 razy 0

  "pół internetu" a naprawdę to poleciał jeden region. Dodatkowo Kędzierski nie rozumie co czyta "Postanowił więc zrestartować kilka maszyn. Jeff Bezos, szef Amazona, podkreśla, że nastąpiło to pierwszy raz od kilku la". NIEPRAWDA, szef Amazona powiedział że cały system. "we have not completely restarted the index subsystem or the placement subsystem in our larger regions for many years" Dalej mi się nie chce czytać beznadziejnego artykułu. W oryginale mam przynajmniej prawdę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX