WikiLeaks twierdzi, że CIA ma narzędzia do hakowania iPhone'ów i smartfonów z Androidem

To może być jedna z największych afer tego roku. Na serwisie WikiLeaks, znanym z ujawniania ściśle tajnych informacji, pojawiła się prawdziwa bomba. To dokumenty CIA, według których agencja ma narzędzia, dzięki którym może hakować smartfony, włamywać się do komunikatorów czy podsłuchiwać za pomocą Smart TV.

WikiLeaks opublikowało 8761 dokumentów i plików pod zbiorczą nazwą Vault 7, które rzekomo pochodzą z CIA i zostały dostarczone przez obecnego lub byłego pracownika agencji. Na razie nie wiadomo, czy dokumenty te są autentyczne.

Wyłania się jednak z nich dość przerażający obraz skuteczności CIA. Ta najsłynniejsza agencja wywiadowcza posiada narzędzia, dzięki którym może włamywać się do smartfonów z Androidem i iPhone'ów, które do tej pory wydawały się być odporne na zakusy władzy. 

Hakowanie smartfonów to jedna strona medalu. W dokumentach znajdują się również odniesienia do narzędzia o nazwie "Weeping Angel", wymierzonego w smart TV Samsunga (z serii F8000). Za pomocą tego "exploita" agencja ponoć była w stanie nagrywać rozmowy toczące się w pomieszczeniu, w którym znajdował się "inteligenty" telewizor i przesyłać je bezpośrednio na swoje serwery.

W Vault 7 pojawiły się również informacje, że CIA było w stanie omijać szyfrowanie w takich aplikacjach, jak WhatsApp, Telegram czy Signal. Na Twitterze zaprzeczył temu Kenn White, jeden z dyrektorów Open Crypto Audit Project i specjalista od bezpieczeństwa, który stwierdził, że Signal nie został zhakowany. 

Oprócz smartfonów i aplikacji do komunikowania się na celowniku CIA rzekomo są również systemy operacyjne: Windows, macOS oraz Linux.

CIA na razie nie skomentowało sprawy. Brak również na razie oficjalnych komentarzy ze strony Microsoftu, Facebooka, Apple czy Google. Jeżeli jednak informacje opublikowane przez WikiLeaks okażą się autentyczne, może to być największa afera dotycząca cyberbezpieczeństwa od czasów Edwarda Snowdena. 

Więcej o:
Komentarze (90)
WikiLeaks twierdzi, że CIA ma narzędzia do hakowania iPhone'ów i smartfonów z Androidem
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 27 razy 11

  Jeśli służby specjalne w demokratycznym państwie robią co chcą i w dodatku potajemnie bez informowania swojego społeczeństwa o zakresie i sposobie swoich działań, bez pytania czy społeczeństwo wyraża w ogóle zgodę na taki zakres i sposób działań, to tym samym przestają być służbami demokratycznymi, przestają tak naprawdę działać na rzecz społeczeństwa, choćby nie wiem jak zapewniały, że działają dla ich dobra.

  Ale co tu dużo mówić... przecież widać w ogromnej części rozwiniętych państw, że powoli zmierza to wszystko ku czemuś na kształt demokracji totalitarnej... Ludzkość tego gorzko pożałuje za jakiś czas.

 • drzejms-buond

  Oceniono 20 razy 10

  Zapomnieli państwo dopisać że w tych dokumentach umieszczono również informacje o tym ze CIA jest twórcą paru groźnych wirusów, które zniszczyły niejednego Windowsa i że frankfurcka agenda CIA była de facto kuźnią rządowych hakerów. Pozostaje pytanie ile czasu musi upłynąć i co takiego jeszcze muszą zrobić żebyśmy zrozumieli Amerykanie dbają jedynie o swój interes i to NASZYM KOSZTEM

 • leonleonidas

  Oceniono 6 razy 6

  CIA jest tak skuteczny ze udowonil posiadanie broni masowej zaglady przez Irak. Dowody byly w PPT. Bazujac na tych dowodach USA wprowadza wolnosc i demokacje w tym kraju.

 • leonleonidas

  Oceniono 6 razy 4

  Sciganie terrorystow przez CIA to przykrywka.
  Chodzi o spiegostwo gospodarcze, ktorym glownie zajmuje sie CIA.

 • onduma

  Oceniono 22 razy 4

  Oto wasza "swiatynia demokracji". Tej demokracji bedacej VIPokracja za ktora tak tumany gadlujecie bezmyslnie

 • superkoment

  Oceniono 3 razy 3

  Ha, ha... Po cię włamywać do własnych firm - przecież Google, tak jak i Facebook są sponsorowane przez InQTel.... ;-)

  A poza tym:

  pokojnaziemi.wordpress.com/2016/08/01/facebook-to-program-ksharim-mosadu/

  www.truth-out.org/news/item/22042-why-amazons-collaboration-with-the-cia-is-so-ominous-and-vulnerable

  To oczywiście "przypadek", że wierchuszka tych koncernów rozpętała bezprecedensową kampanię kłamstw, oszczerstw, manipulacji i propagandy przeciw Trumpowi...

 • realistas

  Oceniono 3 razy 3

  Jak widać to nie Rosjanie tylko USA hakują.

 • 1234qwerty

  Oceniono 2 razy 2

  Podglądają i podsłuchują wszystko i wszystkich od zawsze oczywiście w imię dobra podglądywanych i podsłuchiwanych a także własnego no i pokoju i demokracji na świecie.

 • pierre_doleto

  Oceniono 2 razy 2

  To wszystko dla naszego dobra, w imię demokracji i wojny o pokój, aby kolejny Burak co to ma oba, dostał pokojowego nobla.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX