Era PC zaraz się skończy. Ten wykres to dowód na dominację Androida

Robert Kędzierski
Ruch generowany za pomocą urządzeń z Androidem jest niemal tak duży, jak generowany przez maszyny sterowane Windows. Jeśli trend się utrzyma już wkrótce będziemy mogli powiedzieć, że - w pewnym aspekcie - era PC się skończyła. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika?

Koniec ery pecetów był już wieszczony kilka razy. Najpierw miały je zastąpić smartfony, później tablety. Zawsze okazywało się jednak, że klasycznego komputera w wielu zastosowaniach zastąpić się nie da.

Czytaj też: Czy można wyłączyć cały internet? Pierwszą próbę już podjęto. 

W jednym aspekcie staje się on jednak coraz mniej znaczący. Według badań StatCounter ruch generowany w internecie coraz częściej pochodzi z urządzeń z Androidem. W lutym tego roku było to 37,4 proc. Windows odpowiada za 38,6 proc.

Ruch generowany z urządzeńRuch generowany z urządzeń Fot. statcounter.com

Wystarczy jednak zerknąć na powyższy wykres, by zauważyć bardzo dynamiczny trend. Linux, OS X i iOS od roku pozostają na tym samym poziomie. Wzrost popularności Androida jest znaczący.

Wpatrzeni w smartfon

Czego może dowodzić ta analiza? Użytkownicy coraz częściej i chętniej korzystają z internetu na smartfonach. Rośnie ruch w portalach społecznościowych, w aplikacjach, serwisach informacyjnych. Jest to spowodowane dwoma czynnikami: wciąż rośnie popularność smartfonów. Wynika to z analizy eMarketera. Po drugie zmieniają się przyzwyczajenia - o czym świadczą statystyki chociażby Facebooka pokazujące przyrost użytkowników mobilnych. 

Smartfon coraz bardziej staje się centrum naszego życia. Za jego pomocą "konsumujemy" internet, utrzymujemy kontakt, robimy zakupy. Twórcy aplikacji i treści z pewnością widzą ten trend, a zatem korzystanie z internetu na smartfonie będzie coraz wygodniejsze. 

Więcej o:
Komentarze (111)
Era PC zaraz się skończy. Ten wykres to dowód na dominację Androida
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 35 razy 33

  PC się kończy? Znaczy będę mógł przypiąć telefon do 20-calowego monitora i jechać z koksem w photoshopie?

 • sthoss

  Oceniono 25 razy 25

  To tylko swiadczy ze przyrasta masa ruchu kompletnie jałowego na Androidzie - filmy, zdjecia, muzyka, prosta rozrywka.
  Ale inne profesjonalne i zajęcia tylko ciut bardziej ambitniejsze generują PCty i to się nie zmieni.

 • jami88

  Oceniono 18 razy 14

  "Smartfon coraz bardziej staje się centrum naszego życia".
  Centrum mojego życia to moi bliscy - rodzina i przyjaciele, w realu.

  I takie pytanie - czy jakikolwiek projekt sieci, przenoszącej ww. ruch, czy choćby jakiś jej element, czy choćby smartfon, został zaprojektowany na smartfonie czy tablecie?

 • Piotr C

  Oceniono 7 razy 7

  Ciekawe, kiedy zainstaluje na smartfonie cubase. Albo kiedy będę mógł słuchać muzyki 24/96 5.1. I kiedy będę mógł na smartfonie słuchać DVD-audio. Albo kiedy będę mógł na smartfonie... pisać aplikacje na smartfon!!!

 • stary.gniewny

  Oceniono 6 razy 6

  Po odliczeniu fejsa, instagrama i aplikacji do zamawiania pizzy android się nagle kurczy.

 • ref-lex

  Oceniono 5 razy 5

  Brednie, porownanie PC ze smartfonem naiwne i bezsensowne. Czeste uzywanie telefonu do komunikacji (messenger, mail, sms) tworzy statystyki. Sprobuj na telefonie popracowac, jak na komputerze, obejrzyl film, czy obejrzyj zdjecia na miniaturowym ekranie telefonu, stworz dokument. Porownaj pisanie na telefonie z klawiatura komputera. Autorowi braklo wyobrazni.

 • student_zebrak

  Oceniono 5 razy 5

  polecamy - Robert Kedzierski ........

 • bogdan9591

  Oceniono 9 razy 5

  Już w fotografii smartfony rozniosły w pył Lustrzanki.
  Moja lustrzanka ma sie świetnie, zdjęca robi takie że te aparaciki w telefonach nigdy tego nie osiągną.
  Następnie zdjęcia obrabiam na PC.
  Do czytania informacji używam PC.
  A w tej chwili smartfon z androidem służy mi jako przycisk do papieru. I to jest jego najważniejsza funkcja w pracy biurowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX