Era PC zaraz się skończy. Ten wykres to dowód na dominację Androida

Robert Kędzierski
Ruch generowany za pomocą urządzeń z Androidem jest niemal tak duży, jak generowany przez maszyny sterowane Windows. Jeśli trend się utrzyma już wkrótce będziemy mogli powiedzieć, że - w pewnym aspekcie - era PC się skończyła. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika?

Koniec ery pecetów był już wieszczony kilka razy. Najpierw miały je zastąpić smartfony, później tablety. Zawsze okazywało się jednak, że klasycznego komputera w wielu zastosowaniach zastąpić się nie da.

Czytaj też: Czy można wyłączyć cały internet? Pierwszą próbę już podjęto. 

W jednym aspekcie staje się on jednak coraz mniej znaczący. Według badań StatCounter ruch generowany w internecie coraz częściej pochodzi z urządzeń z Androidem. W lutym tego roku było to 37,4 proc. Windows odpowiada za 38,6 proc.

Ruch generowany z urządzeńRuch generowany z urządzeń Fot. statcounter.com

Wystarczy jednak zerknąć na powyższy wykres, by zauważyć bardzo dynamiczny trend. Linux, OS X i iOS od roku pozostają na tym samym poziomie. Wzrost popularności Androida jest znaczący.

Wpatrzeni w smartfon

Czego może dowodzić ta analiza? Użytkownicy coraz częściej i chętniej korzystają z internetu na smartfonach. Rośnie ruch w portalach społecznościowych, w aplikacjach, serwisach informacyjnych. Jest to spowodowane dwoma czynnikami: wciąż rośnie popularność smartfonów. Wynika to z analizy eMarketera. Po drugie zmieniają się przyzwyczajenia - o czym świadczą statystyki chociażby Facebooka pokazujące przyrost użytkowników mobilnych. 

Smartfon coraz bardziej staje się centrum naszego życia. Za jego pomocą "konsumujemy" internet, utrzymujemy kontakt, robimy zakupy. Twórcy aplikacji i treści z pewnością widzą ten trend, a zatem korzystanie z internetu na smartfonie będzie coraz wygodniejsze. 

Więcej o: