Windows XP jeszcze nie umarł. Uruchomisz go nawet na iPhonie 7

Microsoft uśmiercił Windowsa XP już 3 lata temu, jednak niektórzy nie zamierzają z niego rezygnować. Pewien deweloper postanowił udowodnić, że XP można uruchomić nawet na iPhonie.

Pierwsza wersja Windowsa XP została wydana ponad 15 lat temu, w październiku 2001 roku. XP szybko zyskał popularność i do dziś uważany jest za jeden z najlepszych systemów od Microsoftu. Według Net Market Share dalej korzysta z niego prawie 8,5 proc. komputerów na świecie.

Microsoft już od 3 lat nie wspiera tego systemu i oficjalnie nie można go już kupić. Dla osób wspominających XP-ka z łezką w oku na pocieszenie pozostaje fakt, że mogą go uruchomić na swoim iPhonie. 

W  tym celu nie jest wymagany nawet jailbreak, autor wideo użył jednak emulatora, który "tłumaczy" komendy dla procesorów x86 na zrozumiałe dla telefonu od Apple (ARM). Efekty zobaczyć możecie na poniższym filmie:

 

Windows XP uruchamia się i działa dość powoli, nawet pomimo zastosowania w smartfonie układu Apple A10 Fusion, który jest w czołówce najwydajniejszych procesorów mobilnych. Trzeba jednak pamiętać, że system ma już swoje lata, a komendy muszą być tłumaczone przez emulator.

Nie można narzekać za to na sterowanie w systemie. Ekran iPhone'a służy za touchpad, którym przesuwamy kursor myszy. Nie jest to może bardzo wygodne, jednak dość precyzyjne.

System faktycznie działa i potrafi uruchomić podstawowe aplikacje jak kalkulator czy panel sterowania. XP oczywiście nie zastąpi iOS w smartfonie Apple, jednak może pozwolić zagorzałym fanom systemu przenieść się o kilkanaście lat za pomocą urządzenia, którego wówczas nikt sobie nawet nie wyobrażał.

Więcej o: