Oto najpopularniejsze smartfony 2016 roku. Dwie firmy rozniosły konkurencję

Poznaliśmy właśnie 10 najpopularniejszych smartfonów minionego roku. Większość rankingu była do przewidzenia, pojawił się jednak jeden niespodziewany model.

Firma badawcza IHS Markit opracowała raport na temat popularności smartfonów w 2016 roku. Analitycy oszacowali wyniki na podstawie dostaw poszczególnych smartfonów do sklepów.

Ranking stworzony przez IHS nie zaskakuje. Na miejscu pierwszym znalazł się iPhone 6s, a na drugim uplasował się iPhone 7. Do sklepów trafiło ponad 50 mln sztuk każdego z urządzeń. Dlaczego jednak starsza generacja telefonu od Apple była popularniejsza od najnowszego flagowca?

iPhone 7 miał premierę dopiero we wrześniu 2016 roku, podczas gdy 6s jest już na rynku od 1,5 roku. "Siódemka" miała więc tylko ostatni kwartał na budowanie swojej pozycji i wtedy faktycznie była najpopularniejsza.

Miejsce 3. i 4. to dwa większe smartfony giganta z Cupertino, iPhone 7 Plus i iPhone 6s Plus. Telefony z od Apple z 5,5 calowym ekranem były dwa razy mniej popularne i oba zostały dostarczone do sklepów w liczbie nieco ponad 25 mln egzemplarzy.

Dopiero na 5. miejscu znalazło się najpopularniejsze urządzenie Samsunga. Mowa o Galaxy S7 Edge, który swoją premierę miał na początku roku. "Zagięty" telefon Koreańczyków trafił na rynek w liczbie 25 mln egzemplarzy, a więc takiej samej jak budżetowy Galaxy J3 (2016).

Ilość smartfonów, które trafiły do sklepów w 2016 rokuIlość smartfonów, które trafiły do sklepów w 2016 roku fot. IHS Markit

Na kolejnym, 7. miejscu znalazł się model A53 od chińskiego Oppo, które w 2016 roku było czwartym największym producentem smartfonów. W tegorocznym zestawieniu zabrakło jednak trzeciego największego gracza - Huawei. Ta firma ma bardzo szerokie portfolio produktów, dlatego żaden z pojedynczych modeli nie zdołał dostać się do top 10.

Całe zestawienie kończy się z kolei jednym flagowym i dwoma budżetowymi smartfonami Samsunga. Południowokoreański gigant jest także zdecydowanym liderem w ilości sprzedanych smartfonów, ma jednak w ofercie ogromny wybór modeli, przez co żaden z nich nie osiągnął w 2016 roku takiej popularności, jak najważniejsze smartfony z bardzo skromnego portfolio Apple.

Więcej o: