"Wiedźmin 3" przekroczył barierę miliarda złotych. CD Projekt pokazuje wyniki za 2016 rok

Daniel Maikowski
CD Projekt pochwalił się wynikami finansowymi za ostatni rok. Przy okazji, dowiedzieliśmy się również, że od dnia premiery pierwszego "Wiedźmina" sprzedano już 25 mln egzemplarzy gier z serii. W tym roku "oczkiem w głowie" dla polskiego dewelopera jest internetowa gra karciana "Gwint".

W 2016 roku CD Projekt zanotował 584 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 251 mln zysku netto. Oczywiście są to wyniki słabsze niż te osiągnięte w 2015 roku (798 mln zł wpływów ze sprzedaży i 342,4 mln zł zysku netto), gdy miała miejsce premiera gry „Wiedźmin 3 Dziki Gon”. Niemniej jednak zaprezentowane wyniki okazały się lepsze od tych prognozowanych przez analityków, a rynek zareagował na nie bardzo pozytywnie. W czwartek rano akcje CD Projektu na GPW zwyżkowały o ponad 4,5 procenta.

Seria 'Wiedźmin' - przychody roczneSeria 'Wiedźmin' - przychody roczne fot. CD Projekt

25 mln sprzedanych „Wiedźminów”

Siłą napędową CD Projektu wciąż pozostaje seria „Wiedźmin”. Spółka poinformowała, że skumulowane przychody ze sprzedaży trzeciej cześci gry przekroczyły już 1 miliard zł, a od premiery pierwszego „Wiedźmina” sprzedano już ponad 25 mln gier z trylogii.

Od lat konsekwentnie realizujemy strategię koncentracji na jakości i ograniczonej liczbie projektów. Ciągła, bardzo dobra sprzedaż całej serii wiedźmińskiej, pokazuje, że to podejście skutkuje i czyni nasze produkcje atrakcyjnymi na lata.

– podkreśla Adam Kiciński, Prezes CD PROJEKT.

CD Projekt - rachunek wynikówCD Projekt - rachunek wyników fot. CD Projekt

To właśnie znakomita sprzedaż gier z serii "Wiedźmin" miała kluczowy wpływ na aktywa spółki. Tylko w ciągu ostatniego roku ich suma wzrosła o 216 mln zł do poziomu 875 mln zł. Obecnie spółka ma "w gotówce" 557 mln zł. Jesli dodamy do tego brak większych zobowiązań kredytowych, to możemy być spokojni o przyszłość CD Projektu.

CD Projekt - środki pieniężneCD Projekt - środki pieniężne fot. CD Projekt

„Gwint” wielką nadzieją na 2017 rok

CD Projekt to jednak nie tylko "Wiedźmin". Kolejnym ważnym projektem polskeigo dewelopera jest „Gwint”. Wieloosbowa gra karciana, osadzona w "wiedźmińskim" uniwersum, została udostepniona graczom pod koniec ubiegłego roku - w ramach zamkniętych testów. Na wiosnę br. zaplanowano start publicznej bety "Gwinta".

W nadchodzących miesiącach i latach gracze mogą spodziewać się większej liczby kart i trybów gry oraz współtworzonego przez zespół  "Wiedźmina 3" trybu single player. Jesteśmy przekonani, że to właśnie z "Gwintem", a we współpracy z naszym partnerem, firmą GAEA, po raz pierwszy mamy szansę zaistnieć na perspektywicznym rynku chińskim.

- napisał Adam Kiciński w liście do akcjonariuszy.

GwintGwint fot. CD Projekt

"Gwint”, to dla CD Projektu nowe doświadczenie. To nie tylko pierwsza wieloosobowa gra polskiego dewelopera, ale również pierwszy projekt w modelu free-to-play. Gra zostanie udostepniona graczom za darmo, a zyski będą pochodzić z mikropłatności.

Za sprawą „Gwinta” CD Projekt chce również wejść na dynamicznie rozwijający się rynek e-sportu. Firma nawiązała już partnerstwo z ESL – jednym z największych na świecie organizatorów rozgrywek e-sportowych. Pierwszy międzynarodowy turniej „Gwinta” odbędzie się jeszcze w tym roku, a pula nagród wyniesie 100 tys. dolarów.

Możemy być natomiast pewni, że w 2017 roku światła dziennego nie ujrzy kolejny wielki projekt studia CD Projekt Red – „Cyberpunk 2077”. W rocznym raporcie spółki próżno szukać jakichkolwiek szczegółów na temat tej gry. Dowiadujemy się jedynie, że to największy projekt w historii spółki. Data premiery wciąż owiana jest tajemnicą. Obecnie najbardziej prawdopodobnym terminem wydaje się przełom 2018 oraz 2019 roku.

Niedawno, w rozmowie z Next Gazeta.pl Michał Kiciński, współtwórca i jeden z głównych udziałowców CD Projektu przyznał, że spodziewa się bardzo krótkiego okresu pomiędzy ogłoszeniem daty premiery „Cyberpunka”, a wypuszczeniem gry na rynek.

GOG.comGOG.com fot. CD Projekt

GOG Galaxy

CD projekt stawia również na rozwój serwisu GOG.com. To globalna platforma cyfrowej dystrybucji gier, za pośrednictwem której firma sprzedaje zarówno swoje produkcjie, jak również gry innych deweloperów. Obecnie w ofercie GOG znajduje się 1990 tytułów.

W 2016 roku wystartowała wersja beta GOG Galaxy. To specjalna aplikacja stworzona dla użytkowników GOG-a, która działa na podobnej zasadzie, co popularny Steam. Dzięki niej, gracze mogą w łatwiejszy sposób zarządzać swoją biblioteką gier.

GOG Galaxy umożliwia również wieloosobową rozgrywkę pomiędzy graczami, którzy korzystają z różnych platform sprzętowych. Aplikacja odegra ważną rolę w dalszym rozwoju wspomnianego "Gwinta", który jest pierwszą wielosobową grą CD Projektu.

Finalna wersja GOG Galaxy ma zostać opublikowana jeszcze w kwietniu br.

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Więcej o: