W czerwcu roaming przejdzie do historii. To nie znaczy, że nic nie zapłacisz za rozmowy i internet

Robert Kędzierski
Od 15 czerwca br. operatorzy nie będą już doliczać opłaty roamingowej za rozmowy, SMS-y i transfer danych za granicą. Będziemy mogli korzystać z darmowych pakietów, ale o ofercie bez limitu trzeba zapomnieć.

Od 15 czerwca roaming w Unii Europejskiej przechodzi do historii. Opłaty za połączenia i SMS-y wysyłane do Polski nie będą wyższe niż te w kraju. Ale nie oznacza to jednak, że nie będą naliczane. Warto o tym pamiętać.

Cena podstawowa a roaming

Część konsumentów może zrozumieć zmianę następująco: mam wykupiony pakiet nielimitowanych rozmów i wiadomości, a zatem i za granicą będę mógł rozmawiać bez limitu. Albo: mam pakiet 100 minut, a operatorowi wszystko jedno, czy "wygadam" je w Polsce, w Niemczech czy we Włoszech. To jednak błędne rozumowanie.

Od czerwca za rozmowy przeprowadzone za granicą operatorzy będą mogli naliczać opłaty zgodne z cennikiem krajowym. Cena połączenia nie będzie już  powiększana o opłatę roamingową, jak ma to miejsce teraz. Przypomnijmy, że opłata ta wynosi dziś 5 eurocentów za minutę połączenia i dwa eurocenty za SMS.

Czytaj też: Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju rozjechana przez Bugaja

Standardowy cennik jednego z operatorów komórkowychStandardowy cennik jednego z operatorów komórkowych 

Za granicę bez obaw

Zniesienie roamingu oznacza, że możemy więc liczyć na solidny pakiet darmowych minut, wiadomości i internetu podczas służbowego wyjazdu czy urlopu. Operatorom będzie lżej, bo stawki we wzajemnych rozliczeniach niemal zniesiono.

Nie ma jednak co liczyć na całkowite zniesienie opłat. Nielimitowane rozmowy na terenie całej Unii za polską cenę - np. 29 zł miesięcznie - wydają się nierealne.

Podobne obostrzenia mogą działać też przy połączeniach przychodzących. Powinny być darmowe, ale mogą być ograniczane limitem. Ci, którzy zamierzają rozmawiać dużo za granicą muszą wziąć to pod uwagę

Tańszy internet

Tańszy powinien być też internet. Tu obniżka jest naprawdę duża. Obecnie za 1 GB internetu płacimy za granicą 50 euro. Po obniżce będzie to 7,7 euro/GB. Następnie od stycznia 2018 stawka spadnie do 6 euro/GB i będzie spadać dalej - co 12 miesięcy o 0,5 euro. W 2022 roku da to cenę 2,5 euro/GB. 

Musimy również pamiętać o tym, że jeśli przekroczymy pakiet wyznaczony przez operatora, możemy zapłacić słony rachunek za "wiszenie na telefonie" za granicą. Godzina rozmowy będzie kosztować tyle, ile kosztowałaby nas w kraju. Czyli od ok. 10 do 30 zł. Internet, to koszt ok. 30zł/GB. 

***

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie

Więcej o:
Komentarze (30)
W czerwcu roaming przejdzie do historii. To nie znaczy, że nic nie zapłacisz za rozmowy i internet
Zaloguj się
 • grab31

  Oceniono 9 razy 5

  "W czerwcu roaming przejdzie do historii"... czyli po ptokach.... z innego kraju nie zadzwonisz......... potem czytam, że to opłata za roaming przejdzie do historii.... no to redakcji zdecyduj się, bo nic nie rozumiem.........!!

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 7 razy 5

  Darmowe minuty potaniały 😁

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 2 razy 0

  Najprościej mówiąc: w roamingu nie będzie dodatkowych opłat, czyli zapłaci się tyle samo, co dzwoniąc z terytorium własnego kraju. Obowiązuje jednak "Fair Use Policy", czyli wolności nie można nadużywać. Będą ograniczenia liczby wydzwonionych minut, np. nie więcej niż 200 min dziennie (tylko przykład). Czyli jeśli ktoś ma abonament bez limitu, to będąc za granicą może dzwonić na numery polskie bez dodatkowych opłat, ale jeśli w ciągu dnia liczba minut przekroczy 200 to od 201 minuty będą naliczane opłaty roamingowe. Proste?

 • lukask73

  0

  Oby nie odbiło się to na użytkownikach z kraju, którzy nigdy nie korzystali ani nie skorzystają z połączenia międzynarodowego.

 • pawel.lewski

  0

  W krajach w miarę normalnych nie ma już rozliczeń minutowych, w ramach abonamentu możesz wisieć na telefonie aż do obrzydzenia, limitowany jest jedynie Internet w wyższym zakresie prędkości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX