W czerwcu roaming przejdzie do historii. To nie znaczy, że nic nie zapłacisz za rozmowy i internet

Robert Kędzierski
Od 15 czerwca br. operatorzy nie będą już doliczać opłaty roamingowej za rozmowy, SMS-y i transfer danych za granicą. Będziemy mogli korzystać z darmowych pakietów, ale o ofercie bez limitu trzeba zapomnieć.

Od 15 czerwca roaming w Unii Europejskiej przechodzi do historii. Opłaty za połączenia i SMS-y wysyłane do Polski nie będą wyższe niż te w kraju. Ale nie oznacza to jednak, że nie będą naliczane. Warto o tym pamiętać.

Cena podstawowa a roaming

Część konsumentów może zrozumieć zmianę następująco: mam wykupiony pakiet nielimitowanych rozmów i wiadomości, a zatem i za granicą będę mógł rozmawiać bez limitu. Albo: mam pakiet 100 minut, a operatorowi wszystko jedno, czy "wygadam" je w Polsce, w Niemczech czy we Włoszech. To jednak błędne rozumowanie.

Od czerwca za rozmowy przeprowadzone za granicą operatorzy będą mogli naliczać opłaty zgodne z cennikiem krajowym. Cena połączenia nie będzie już  powiększana o opłatę roamingową, jak ma to miejsce teraz. Przypomnijmy, że opłata ta wynosi dziś 5 eurocentów za minutę połączenia i dwa eurocenty za SMS.

Czytaj też: Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju rozjechana przez Bugaja

Standardowy cennik jednego z operatorów komórkowychStandardowy cennik jednego z operatorów komórkowych 

Za granicę bez obaw

Zniesienie roamingu oznacza, że możemy więc liczyć na solidny pakiet darmowych minut, wiadomości i internetu podczas służbowego wyjazdu czy urlopu. Operatorom będzie lżej, bo stawki we wzajemnych rozliczeniach niemal zniesiono.

Nie ma jednak co liczyć na całkowite zniesienie opłat. Nielimitowane rozmowy na terenie całej Unii za polską cenę - np. 29 zł miesięcznie - wydają się nierealne.

Podobne obostrzenia mogą działać też przy połączeniach przychodzących. Powinny być darmowe, ale mogą być ograniczane limitem. Ci, którzy zamierzają rozmawiać dużo za granicą muszą wziąć to pod uwagę

Tańszy internet

Tańszy powinien być też internet. Tu obniżka jest naprawdę duża. Obecnie za 1 GB internetu płacimy za granicą 50 euro. Po obniżce będzie to 7,7 euro/GB. Następnie od stycznia 2018 stawka spadnie do 6 euro/GB i będzie spadać dalej - co 12 miesięcy o 0,5 euro. W 2022 roku da to cenę 2,5 euro/GB. 

Musimy również pamiętać o tym, że jeśli przekroczymy pakiet wyznaczony przez operatora, możemy zapłacić słony rachunek za "wiszenie na telefonie" za granicą. Godzina rozmowy będzie kosztować tyle, ile kosztowałaby nas w kraju. Czyli od ok. 10 do 30 zł. Internet, to koszt ok. 30zł/GB. 

***

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie

Więcej o: