Koniec ze skrupułami. Roboty właśnie zastąpiły ludzi pracujących w tym zawodzie. "Są o połowę tańsze"

Robert Kędzierski
Roboty, które odbiorą pracę ludziom wcale nie muszą mieć przypominającej człowieka postaci. Pewna chińska firma kurierska udowodniła, że pracowników świetnie zastępują niewielkie sześcienne maszyny poruszające się na kółkach. Są o połowę tańsze w utrzymaniu.

Sieć obiegły niedawno hipnotyzujące ujęcia przedstawiające dziesiątki robotów przemierzających wielki magazyn. Te niepozorne, proste w konstrukcji maszyny potrafią zastąpić człowieka

Czytaj też: Oto w jaki sposób roboty odbiorą nam pracę. 

embed

Rzecznik firmy STO Express wyjaśnił w rozmowie z Metro, że pomarańczowe roboty mogą posortować nawet 200 tys. przesyłek dziennie. Są o 30 procent wydajniejsze od ludzi i połowę od nich tańsze. 

Menedżerowie firmy są zadowoleni z wyników i nie mają skrupułów. Zapowiadają, że maszyny zastąpią ludzi w pozostałych oddziałach firmy. W tej chwili wykonują one pracę w dwóch centrach logistycznych w Hangzhou.

Chcemy używać ich w całym kraju, w szczególności w większych węzłach.

- wyjaśnił rzecznik firmy.

Chińska firma liczy na to, że roboty pozwolą docelowo zaoszczędzić nawet 70 procent kosztów pracowniczych. Głównie dlatego, że są w stanie pracować bez przerw, 24 godziny na dobę. 

 

W centrach logistycznych konkurencyjnych firm można spotkać podobne roboty. Jednak nawet w Amazonie, gdzie są  w stanie transportować dość wysokie palety, nie używa się ich na tak dużą skalę. 

Roboty zabiorą nam pracę

Ta wizja rodem z filmów sci-fi staje się rzeczywistością. Według World Economic Forum w ciągu 5 lat będzie ona kosztować świat około 5 mln miejsc pracy. Najnowszy raport przygotowany przez McKinsey Global Institute sugeruje natomiast, że do 2055 roku blisko 5 proc. miejsc pracy na świecie może zostać całkowicie zautomatyzowanych dzięki rozwojowi technologii we wspomnianych obszarach. Według najnowszych badań ten trend będzie dotyczył również Polski. 

Więcej o: