Apple zablokował możliwość naprawienia tego elementu iPhone'a 7. Smartfon za 5000 zł bezużyteczny?

Robert Kędzierski
Użytkownicy iPhone'a 7 i 7 Plus muszą liczyć się z tym, że w przypadku uszkodzenia ekranu lub przycisku "Home" ich smartfon może stać się bezużyteczny. Wszystko przez zablokowanie możliwości naprawy poza autoryzowanym serwisem Apple.

Właściciel amerykańskiego serwisu telefonów twierdzi, że w iPhone'ach 7 nie można samodzielnie wymienić przycisku "Home". Jeśli naprawimy go poza autoryzowanym serwisem stanie się bezużyteczny. Nie tylko nie obsłuży funkcji Touch ID, ale nie pozwoli też na powrót do ekranu startowego. 

Użytkownik zobaczy napis "Przycisk Home może wymagać naprawy", a na ekranie pojawi się menu służące do nawigacji.

'Assistive Touch''Assistive Touch' Fot. Apple

Ograniczenie funkcji Touch ID w smartfonach z wymienionym przyciskiem Home nie jest nowością. Zablokowanie funkcji powrotu do ekranu startowego ma jednak o wiele większe konsekwencje. Telefon nie traci jednej funkcji związanej z bezpieczeństwem. Staje się praktycznie nieużywalny. 

Czytaj też: Twój iPhone może zyskać setki dodatkowych megabajtów na dane. Prosta sztuczka. 

Serwis Motherboard wyjaśnia, że decyzja Apple uderzy w tych, którym przycisk Home zepsuje się po upływie okresu gwarancyjnego. Utrudni też naprawę smartfonów ze zbitym ekranem. Podczas jego wymiany łatwo bowiem uszkodzić taśmę łączącą przycisk Home z płytą główną. Serwisy mogą obawiać się więc przeprowadzać tego typu naprawę tym bardziej, że uszkodzenia przycisku są czasami trudne do wykrycia. 

Decyzja Apple może być dla części konsumentów niezrozumiała. Przy odrobinie pecha smartfon kupiony za 5000 zł, bo mniej więcej tyle kosztuje iPhone 7 Plus w najlepszej wersji, staje się nieużywalny. 

***
iPad Pro oraz Surface Pro 4 to dwa bardzo ciekawe tablety z opcjonalnymi klawiaturami oraz rysikami. Urządzenie Apple pracuje pod kontrolą mobilnego systemu iOS, natomiast tablet Microsoftu korzysta z desktopowego Windows 10.

iPad Pro vs Surface Pro 4

Więcej o:
Komentarze (60)
Apple zablokował możliwość naprawienia tego elementu iPhone'a 7. Smartfon za 5000 zł bezużyteczny?
Zaloguj się
 • porque

  Oceniono 17 razy 7

  I bardzo dobrze. Telefon bedzie nieuzyteczny dla zlodzieji badz nieuczciwych znalazcow, ktorzy nie beda mogli wymienic np. czytnika lin papilarnych. Wlasciciel naprawi w autoryzowanym punktcie i nie bedzie problemu.

 • humidorek

  Oceniono 15 razy 7

  "Useless" to znaczy bezużyteczny, a nie "nieużywalny". Kto tych pismaków uczył polskiego?

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 22 razy 6

  po co piszecie takie brednie? Zablokował mozliwość naprawy? Nie - w autoryzowanym serwisie zostanie naprawiony i to taniej niż u Mirka.Przy większej awarii możesz kupić u Apple nowa sztukę za 1/3 ceny.

 • igraszkabis

  Oceniono 4 razy 4

  Jeśli kogoś stać na iPhone'a za 5 tysi, to stać go na naprawę w autoryzowanym serwisie. Z nowym BMW też się nie lata do pana Zenka.

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 6 razy 4

  Jaki znowu bezużyteczny? Co to za byzydury?
  Przecież Apple naprawia poza gwarancją ekrany i przyciski Home. Po co to robić "samodzielnie" albo w jakimś lewym serwisie? O co tu chodzi? Czy w Polsce nie ma autoryzowanego serwisu Apple?

 • 6nine9

  Oceniono 6 razy 4

  zdecydujcie sie, albo "nieuzywalny", albo mozna naprawic w autoryzowanym serwisie. Wtedy jest nieuzywalny dla zlodzieja, czy ten artykul pisal zlodziej czy co?

 • hal_gravity

  Oceniono 4 razy 2

  No i jest to podyktowane bezpieczeństwem użytkownika. Bo nie ma możliwości podłączenia jakiegoś dziwnej maści czytnika z np. podmienionym firmware. Co do tego elementu to absolutnie nie widzę problemu.

 • fctheduck

  Oceniono 12 razy 2

  "Wszystko przez zablokowanie możliwości naprawy poza autoryzowanym serwisem Apple"
  Zaraz zaraz, to dlaczego piszecie, że może stać się bezużyteczny? Czy dla Polaka-cebulaka naprawa w autoryzowanym serwisie to koniec świata? A może to normalne? Puknijcie się w łeb barany i kupcie sobie chinola, którego Mietek naprawi w garażu lutownicą.

 • Lester Greelack

  Oceniono 3 razy 1

  Aby kupować TELEFON za 5000 zł, kiedy wypasione laptopy tyle nie kosztują, trzeba mieć nierówno pod sufitem ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX