Google ugięło się przed Rosjanami. Będzie można wybrać inną wyszukiwarkę i preinstalowane aplikacje

Po dwuletniej batalii z Federalnym Urzędem Antymonopolowym Rosji (FAS), gigant rynku wyszukiwarek internetowych łagodzi swoje stanowisko wobec konkurencji. Pozwoli producentom wybrać alternatywne usługi i aplikacje preinstalowane na smartfonach z Androidem.

Aby otrzymać dostęp do szeregu podstawowych usług, preinstalowanych aplikacji oraz oficjalnego sklepu Google Play, producenci smartfonów z Androidem musieli dotychczas ustawiać wyszukiwarkę Google jako domyślną. Taka polityka nie spodobała się przedstawicielom rosyjskiej wyszukiwarki internetowej Yandex, którzy w lutym 2015 roku zgłosili sprawę do FAS.

W wyniku postępowania Federalny Urząd Antymonopolowy orzekł, że rosyjscy konsumenci powinni mieć możliwość swobodnego przełączania się między dostępnymi wyszukiwarkami, nie będąc ograniczonym do domyślnej usługi oferowanej przez Google.

Chodzi również o możliwość instalowania przez producentów alternatywnych dla YouTube’a, Map oraz Zdjęć aplikacji. Zdaniem FAS gigant z Palo Alto utrudniał takie działania.

W ramach ugody z Federalnym Urzędem Antymonopolowym Rosji Google obiecało stworzyć narzędzie do szybkiego przełączania się między dostępnymi wyszukiwarkami internetowymi w Androidzie. Amerykanie zapłacą również 7,8 mln dolarów kary na skutek odrzucenia apelacji z sierpnia 2016 roku.

Czytaj też: Weryfikacja faktów w wyszukiwarce Google trafia do Polski. Może być ciekawie

Przedstawiciele wyszukiwarki Yandex skomentowali ugodę jako ważny moment dla rosyjskich konsumentów. Notowania konkurenta Google podskoczyły na giełdzie o 7 proc.

Zobacz wideo: Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Więcej o: