Kolejny powód do przesiadki na Windows 10? Ta funkcja wydłuży czas pracy laptopa na baterii

Wygląda na to, że Microsoft pracuje nad funkcją dla Windows 10 minimalizującą konsumpcję energii przez aplikacje pracujące w tle. Dzięki temu czas pracy na baterii w przypadku laptopów może ulec znacznemu wydłużeniu.

Funkcja o roboczej nazwie Power Throttling ma za zadanie przydzielać aplikacjom działającym w tle minimalne zasoby systemowe konieczne do podtrzymania działania, aby ograniczyć ogólną konsumpcję energii i wydłużyć czas pracy na baterii. Technologia będzie sama w stanie ocenić, które z aplikacji kwalifikują się do redukcji.

Obecnie rozwiązanie jest testowane w wersji Insider Preview, zanim trafi do szerszego grona użytkowników Windows 10. Przy okazji warto wspomnieć, że ostatnia duża aktualizacja Windows 10 Creators Update wprowadziła tryb Game Mode zaprojektowany z myślą o przekierowaniu zasobów systemowych na uruchomione gry. Power Throttling będzie mieć zatem zupełnie odwrotne zastosowanie.

Funkcja Power Throttling w Windows 10Funkcja Power Throttling w Windows 10 fot. Microsoft

Finalnie sami będziemy mogli sterować poziomem przydzielania zasobów systemowych za pomocą odpowiedniego suwaka w ustawieniach zarządzania zasilaniem dla konkretnych programów. Jeśli Windows 10 zdecyduje wbrew naszej woli o ograniczeniu zasobów systemowych dla konkretnej aplikacji będziemy mogli ją z tego procesu wyłączyć.

Rozwiązanie proponowane przez Microsoft nie jest niczym nowym. Podobny mechanizm spotkamy również w systemie Mac OS Mavericks, a podstawowa różnica między nimi polega na usypianiu aplikacji w tle, zamiast przydzielania im niższego priorytetu.

Czytaj też: Na początku maja Microsoft ma zaprezentować nową wersję Windows. To może być początek większej rewolucji

Niestety, nie wszyscy użytkownicy Windows 10 nie będą mogli skorzystać z funkcji przydzielania zasobów systemowych. Będzie ona działać wyłącznie na komputerach pracujących pod kontrolą procesorów Intela z serii Core od 6 generacji wzwyż, które wspierają technologię Speed Shift.

Więcej o: