Aplikacja Ubera pokazuje już jak dobrym jesteś... pasażerem. Ocenią cię kierowcy

Uber wydał własnie kolejną wersję swojej aplikacji, która pozytywnie wpływa na wygodę korzystania z usługi. W łatwy sposób sprawdzimy np. swoją ocenę pasażera.

Po każdym przejeździe aplikacja Uber pozwala użytkownikowi ocenić kierowcę, z którym odbył kurs. Stosowana jest standardowa skala pięciu gwiazdek.

Po wyjątkowo udanym kursie pasażer może także zdecydować się na wyróżnienie niektórych elementów podczas przejazdu. Z obrazkowego menu może wybrać opcje wyróżniające np. dobrą muzykę, czystość auta czy komfort jazdy. Kierowca dostaje wtedy odpowiednie powiadomienie.

Uber stara się w ten sposób eliminować kierowców, którzy nie utrzymują odpowiednio wysokiego poziomu i nagradzać tych, którzy pozytywnie się wyróżniają.

Ocenę kierowcy w pięciogwiazdkowej skali widzi także każdy pasażer podczas zamawiania nowego kursu. Może zatem zdecydować się na anulowanie go, jeśli ocena mu nie odpowiada.

Aplikacja firmy przewozowej UberAplikacja firmy przewozowej Uber fot. Lukasz Glowala / Agencja Wyborcza.pl

Nie tylko kierowca jest oceniany

Mało kto zdaje sobie sprawę, że po kursie oceniany jest nie tylko kierowca, ale i pasażer. Kierujący pojazdem, w ten sam sposób wybiera w pięciogwiazdkowej skali odpowiednią ocenę podróżnego.

Dotychczas możliwość jej sprawdzenia była jednak dość utrudniona. Opcja była głęboko ukryta w menu aplikacji, a o dostępie do niej wiedzieli tylko nieliczni.

Teraz Uber chce zmotywować do odpowiedniego zachowania także pasażerów. W nowej wersji aplikacji ocena jest wyświetlana w rozsuwanym z lewej strony menu, bezpośrednio pod imieniem i nazwiskiem użytkownika.

Łatwo widoczna ocena pasażera w aplikacji UberŁatwo widoczna ocena pasażera w aplikacji Uber fot. screen z aplikacji UBER

Uber chce w ten sposób karać osoby, które hałasują, jedzą czy śmiecą w samochodach. Pasażerowie ze słabą oceną mogą mieć zatem problemy ze znalezieniem środka transportu.

Ocenę widzi bowiem każdy kierowca przez podjęciem kursu. Kolejni kierujący - chcąc uniknąć kłopotliwych osób - mogą je pomijać. To może z kolei znacznie utrudnić szybkie znalezienie samochodu.

Nowości są już dostępne w najnowszej wersji aplikacji dla Androida i iOS

Czytaj też: Czarne chmury nad Uberem. Firma musi radzić sobie z kolejnymi kryzysami i poważnymi oskarżeniami

Więcej o: