To Google i Facebook padły ofiarą litewskiego hakera. Giganci technologii dali się naciągnąć na astronomiczną kwotę

Robert Kędzierski
Okazuje się że nie tylko przeciętni użytkownicy muszą ostrożnie podchodzić do wiadomości e-mail. Ujawnione kilka tygodni temu przekręt, w którym litewski przestępca wyłudził wielką kwotę pieniędzy, dotknął największe firmy technologiczne świata - Google i Facebook.

Miesiąc temu światło dzienne ujrzały informacje o niezwykle tajemniczym przekręcie, którego ofiarami padły "dwie duże firmy technologiczne". Ich nazw wówczas nie zdradzono. Media poinformowano jedynie, że śledczym udało się zatrzymać litewskiego przestępcę, który podszywał się pod azjatyckiego producenta elementów elektronicznych. Ujawniono, że za pomocą wiadomości e-mail udało mu się przekonać niczego nie podejrzewających kontrahentów do sporych wpłat. Mężczyzna fałszował różnego rodzaju dokumenty i wyłudził łącznie 100 mln dol.

Phishing - fałszywa wiadomośćPhishing - fałszywa wiadomość Kaspersky Lab

Wczoraj ujawniono równie ciekawe kulisy śledztwa. Poszkodowanymi firmami miałyby być Google i Facebook. Wygląda więc na to, że pracownicy dwóch największych technologicznych gigantów świata dali się nabrać na phishing. Jest to jedna z najstarszych metod cyberataku, która polega na wysłaniu maila, który dla odbiorcy wygląda jak autentyczny. W tym wypadku firmy musiały być przekonane, że pisze do nich azjatycki partner.

Czytaj też: Żołnierz z klawiaturą zamiast karabinu. Cyberwojna może być równie groźna, co tradycyjna. 

Endgadget wyjaśnia, że nie wszystkie pieniądze przelane mężczyźnie przepadły. Facebook poinformował, że udało mu się odzyskać znaczną część środków. Podobne stanowisko przedstawił Google. Z wcześniejszych ustaleń wiadomo, że przestępca miał wiele  kont - m.in. na Cyprze, na Węgrzech i Słowacji, między którymi przelewał zagarnięte środki. 

Po raz kolejny okazało się, że najsłabszym ogniwem w zabezpieczeniu przed przestępstwem jest człowiek. Przestępcy pewnie jeszcze nie raz to wykorzystają. 

***

Więcej o: