Rynek tabletów znów się skurczył. Apple, Samsung i Microsoft są bezsilni wobec tego trendu

Robert Kędzierski
Pierwszy kwartał roku nie był dobry dla producentów tabletów. Sprzedało się ich znacznie mniej. Analitycy przewidywali wcześniej, że rynek uratują hybrydy. Dziś wskazują na decyzję Microsoftu, która to utrudnia.

Według najnowszego raportu Strategy Analytics rynek tabletów w pierwszym kwartale tego roku skurczył się o dziesięć procent. Sprzedano 42,1 mln szt. - rok wcześniej było to 46,7 mln. 

Czytaj też: Wspominamy premierę iPada. Tak rozpoczął się boom na tablety. 

Najlepiej wciąż sprzedają się urządzenia z Androidem. Znalazły 26,9 mln nabywców, o 11 proc. mniej niż rok wcześniej.

Wyniki Apple są nieco gorsze od prognoz. Firma sprzedała 8,9 mln iPadów co dało jej udział w rynku na poziomie 21 proc. 

Nieco zaskakujący jest wynik osiągnięty przez tablety z Windows. Ich sprzedaż wyniosła 6,3 mln szt. Udział w rynku spadł o 2 proc. do poziomu 15. proc. Jest to o tyle zaskakujące, że we wcześniejszych prognozach przewidywano spory wzrost sprzedaży hybryd. Eric Smith, analityk Strategy Analytic cytowany przez TechRadar twierdzi, że powodem tego stanu rzeczy jest brak nowych premier. Surface Pro 4 i Surface Book są dostępne na rynku od kilkunastu miesięcy. Ich popularność była widoczna w trzecim kwartale zeszłego roku, kiedy sprzedaż tabletów z Windows wzrosła rok do roku o 25 proc. Kolejny kwartał pokazuje jednak, że konsumenci wyczekują nowego modelu. A ten, według samego Microsoftu, jeszcze nie powstał. 

Z raportu wynika też, że wśród producentów tabletów Apple wciąż zajmuje pierwsze miejsce. Jego udział w rynku wynosi 21 proc (jest identyczny z udziałem systemu). Samsung ma 14,3 proc. rynku, Huawei 6,7, a Amazon 5,7 proc. Wynik jest porównywalny z ilością aktywowanych urządzeń. 

O ile hybrydy ratują jeszcze sam Microsoft, to nie poprawiają sytuacji całego rynku. Najbardziej widoczne jest to w wynikach Apple, który pomimo wprowadzenia iPada Pro nie poprawił sprzedaży. Hybrydy są też relatywnie drogie, skierowane głównie do rynku konsumenckiego. Wszystko wskazuje więc na to, że smartfony z dużym i wyraźnym ekranem wypierają z rynku mniej uniwersalne tablety. Dokąd zaprowadzi nas ten trend w nieco dłuższej perspektywie? Tablety będą traciły na znaczeniu, w erze post-pc coraz bardziej liczą się smartfony, bo są z nami zawsze i wszędzie. 

Czytaj też: Testujemy najnowszy tablet Samsunga - Galaxy Tab S3.

Samsung Galaxy Tab S3Samsung Galaxy Tab S3 fot. Bartłomiej PawlakWięcej o: