Tesla pracuje nad usprawnieniem autopilota. W tym celu chce podglądać kierowców

Ambitny plan Tesli, czyli w pełni autonomiczne auto, który firma planuje wdrożyć do końca tego roku, z pewnością spędza sen z powiek inżynierom. Dlatego w ramach najnowszej aktualizacji oprogramowania firma prosi o pomoc samych kierowców.

Aktualizacja o nazwie HW2 Autopilot dla elektrycznych aut Tesli pyta kierowcę o pozwolenie na nagrywanie krótkich klipów wideo z jazdy samochodem. Mają one pomóc w usprawnieniu systemu wizualnego rozpoznawania otoczenia pojazdu i poprawy poziomu bezpieczeństwa trybu autonomicznego. Poza samą rejestracją przez sensory i kamery zebrane w ten sposób dane mają być przekazywane bezpośrednio do centrali Tesli.

Oczywiście takie działanie może budzić spore wątpliwości samych kierowców, którzy nie do końca chcą się z kimkolwiek dzielić swoją aktywnością na drodze. Przedstawiciele firmy zapewniają jednak, że klipy wideo z samochodów zostaną objęte wszelkimi zasadami zachowania prywatności. Nie będzie możliwe ich wyszukiwanie pod kątem identyfikacji z konkretnym pojazdem czy kierowcą.

System kamer i czujników trybu autonomicznego w samochodach TesliSystem kamer i czujników trybu autonomicznego w samochodach Tesli fot. Tesla

Co może jednak lekko niepokoić to fakt, że Tesla zastrzega sobie możliwość przekazywania danych z kamer podmiotom trzecim, które prowadzą podobne prace badawcze nad trybem autonomicznym. Na szczęście z programu będzie można się wypisać w dowolnej chwili, cofając pozwolenie na rejestrację wideo.

Czytaj też: Tesla znów na minusie. Elon Musk nie traci optymizmu: "Będziemy więksi, niż Apple"

Druga generacja trybu autonomicznego w samochodach elektrycznych Tesli składa się w sumie z 8 kamer o różnym polu widzenia i zasięgu (5 z przodu i 3 z tyłu), czujnika ultradźwiękowego oraz radaru z przodu o zasięgu do 160 metrów. Z pewnością informacje pozyskane w ten sposób pomogą wprowadzić autonomiczne samochody na zupełnie nowy poziom.

Zobacz wideo | Piotrowska-Oliwa: Leżąc na łopatkach wykorzystaj tę chwilę i przygotuj strategię, która pozwoli ci wygrać następny mecz [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (87)
Tesla pracuje nad usprawnieniem autopilota. W tym celu chce podglądać kierowców
Zaloguj się
 • culebre

  Oceniono 19 razy 17

  "Może on nie spodobać się kierowcą" - pijana małpa z brzytwą znowu grasuje na głównej.

 • moorsoldaten

  Oceniono 21 razy 15

  Nosz curva, panie Sebastianie Górski, oddawaj pan pieniądze za wierszówkę i przeproś czytelników.

 • prawdziwy.tebe

  Oceniono 4 razy 2

  "nie spodobać się kierowcą"

  ale dno...

 • japka_putina

  Oceniono 4 razy 2

  Od jakiegoś czasu ptaszki ćwierkają, że Tesla filmiki sobie od dawna wysyłała. Dobrych parę miesięcy temu jeden z klientów włamał się do pamięci swojego samochodu i znalazł tam zapisy wideo w bardzo podłej rozdzielczości. Gdyby filmiki były rejestrowane "na wypadek wypadku", byłyby znacznie lepszej rozdzielczości, ale tu najwyraźniej chodziło o wagę pliku, który należało wysłać do mamusi. Teraz prawdopodobnie chcą w to w końcu zalegalizować.

  Takie filmiki to zresztą zupełnie zrozumiała rzecz. Jeżeli sygnały z czujników i kamer zdają się nie zgadzać ze sobą i ogłupiają komputer autonomicznej jazdy, do zanalizowania sytuacji niezbędny jest zapis wideo rzeczywistej sytuacji drogowej. Również przekazywanie filmików stronie trzeciej jest zupełnie zrozumiałe, jako że Tesla, jak każda inna firma, pracuje nad systemami autonomicznej jazdy wraz ze swoimi dostawcami, którzy dostarczają dużą część know-how.

 • central2

  Oceniono 1 raz 1

  >z 8 kamer o różnym polu widzenia i zasięgu (5 z przodu i 3 z tyłu), czujnika ultradźwiękowego oraz radaru z przodu o zasięgu do 160 metrów

  Dzień dobry. Płacimy mandacik za brudną trzecią i piątą kamerkę. Brak kierowcy? Nie szkodzi. Ściągniemy automatycznie z konta właściciela pojazdu.

 • szczur_z_kanalu

  Oceniono 3 razy 1

  "Może on nie spodobać się kierowcą"

  Jestę dziennikarzę GW i siem śmiejem z listu MSZ po angielsku :)))))

 • kris0104

  Oceniono 7 razy 1

  nigdy nie zrezygnuje z przyjemnosci samodzielnego prowadzenia auta.Nigdy.Nie powierze tez swojego zycia czy zdrowia jakiemukolwiek urzadzeniu, jesli nie bedzie mozliwa - w kazdym momencie - ingerencja czlowieka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX