Nie Apple, nie Samsung. Ta firma sprzedaje smartfony jak szalona i goni peleton

Kamil Mizera
Pierwsze trzy miesiące 2017 raczej nie napawają otuchą sprzedawców w Apple i Samsungu. Choć rynek znów urósł, o blisko 9 proc. rok do roku, to ci dwaj technologiczni giganci nie mają się czym pochwalić. A konkurencja depcze im po piętach.

Można by rzecz, że świat wstrzymał oddech przed premierą iPhone'a 8. W pierwszym kwartale tego roku sprzedaż iPhone'ów właściwie nie drgnęła w porównaniu do zeszłego roku. Ledwie 300 tysięcy więcej sprzedanych urządzeń to niewiele, a Apple zmniejszyło swój udział w rynku o 1,1 proc. To już właściwie tradycja, że po okresie świątecznej gorączki zakupowej sprzedaż iPhone'ów wyhamowuje i już raczej nie odbija się, aż do zaprezentowania nowego modelu.

Również Samsung nie ma co świętować. Sprzedał o prawie 3 mln urządzeń mniej, niż rok wcześniej. Było to wprawdzie jeszcze przed premierą nowego Galaxy S 8 (zobaczcie naszą recenzję tego sprzętu), a wszyscy czekali właśnie na ten model, niemniej jednak rozpoczęcie roku nie było hitowe. 

Trzeci w kolejce jest Huawei, który z kolei może poszczycić się prawie 5,5 mln więcej sprzedanych urządzeń rok do roku. Huawei coraz bardziej zbliża się poziomem sprzedaży do Apple i nie widać końca wzrostów.

smartfony ryneksmartfony rynek www.gartner.com

Ale to ani Samsung, ani Apple, ani nawet Huawei nie może poszczycić się takim wzrostem, jak ta chińska firma. Oppo sprzedało w 1 kwartale tego roku blisko 31 mln urządzeń, o 95 proc. więcej, niż rok wcześniej. Co więcej, niemal podwoiło swój udział w globalnym rynku smartfonów.

Jednak na próżno będziecie szukać tych telefonów na sklepowych półkach. Oppo najsilniejsze jest na swoim rodzimym rynku - w Chinach, gdzie jest niekwestionowanym liderem, rugującym z Państwa Środka Samsunga czy Apple. Firma w zeszłym roku miała, według IDC, 17 proc. udziału w tym rynku, gdy tymczasem Apple miało niecałe 10 proc. Oppo zwiększyło swój udział w chińskim rynku o 122 proc. w ciągu roku, firmie Cooka spadł on 23 proc. Co więcej, Oppo sprzedaje w Chinach niemal 2 razy więcej smartfonów niż dobrze nam znane Xiaomi.

Aż trach pomyśleć, co się stanie, gdy Oppo zacznie ekspansję na zachodnie rynki. Na razie jednak na to się nie zanosi, a ten czarny koń chińskiego rynku woli rosnąć u siebie, przyprawiając o ból głowy konkurencję z Korei i USA.

Na razie.

Więcej o: