AlphaGo jednak górą! Sztuczna inteligencja ograła do zera mistrza świata w Go

Sztuczna inteligencja od Google wygrała wszystkie trzy pojedynki z Ke Jie w chińską grę Go. Teraz przejdzie na zasłużoną emeryturę, bo... nie ma już dla niej silniejszych przeciwników.

AlphaGo to program stworzony przez DeepMind, firmę przejętą w 2014 roku przez Google. O sukcesach algorytmu mogliśmy usłyszeć już kilkukrotnie, m.in. za sprawą pokonania legendarnego koreańskiego gracza Lee Sedola.

AlphaGo może też pochwalić się ograniem wielokrotnego mistrza Europy Fan Hui 5 razy z rzędu.

Eksperci z DeepMind wzięli sobie jednak za cel pokonanie dziewiętnastoletniego Chińczyka, Ke Jie. Mistrza świata, z którym obecnie nie może równać się nikt, z wyjątkiem AlphaGo.

Kilka dni temu informowaliśmy o pierwszym pojedynku, który AlphaGo wygrało z Ke Jie. Wtedy mistrz miał jeszcze szansę na triumf w całym (składającym się z trzech spotkań) meczu. Pod koniec minionego tygodnia odbyły się jednak dwa kolejne starcia, a mistrz świata został pokonany w każdym z nich.

Jak zapowiedzieli twórcy programu, był to ostatni mecz jaki rozegrało AlphaGo. Teraz projekt przechodzi na zasłużoną emeryturę. Powód jest oczywisty - nie ma już dla niego mocniejszych przeciwników.

Sztuczna inteligencja pokonała już w Go najlepszych, a stało się to znacznie szybciej, niż mogliśmy się spodziewać. Teraz pracownicy DeepMind mają zająć się nowymi przedsięwzięciami z dziedziny AI.

Więcej o: