Mistrz świata w Go pokonany. Dokonała tego sztuczna inteligencja od Google

Sztuczna inteligencja Google jest coraz bardziej skuteczna. Program komputerowy AlphaGo właśnie pokonał Ke Jie, mistrza świata w niezwykle skomplikowanej grze Go.

O AlphaGo zdążyliśmy już usłyszeć kilka razy. To program stworzony przez DeepMind, firmę przejętą w 2014 roku przez Google

O algorytmie zrobiło się szczególnie głośno za sprawą pokonania legendarnego koreańskiego gracza Lee Sedola. AlphaGo może też pochwalić się ograniem wielokrotnego mistrza Europy Fan Hui 5 razy z rzędu.

Go to licząca 3 tysiące lat starochińska gra. Polega na ustawianiu kamieni na 361 przecięciach 19 poziomych i 19 pionowych linii. Wygrywa gracz, który otoczy własnymi kamieniami większe terytorium na planszy.

Chińska gra GoChińska gra Go fot. domena publiczna

Go jest najbardziej skomplikowaną grą świata, trudniejszą od szachów. Problemem jest niezwykle wielka liczba kombinacji w grze. Jest ich więcej niż szacowana suma wszystkich atomów we wszechświecie.

Niedawno Google wyzwał na pojedynek mistrza świata w Go, dziewiętnastoletniego Chińczyka Ke Jie. Właśnie odbyła się pierwsza z trzech rozgrywek. Pomimo zastosowania przez Jie nowej, niestandardowej strategii w grze zwyciężyła maszyna.

Trzeba zaznaczyć, że dystans dzielący obu graczy był niewielki, co zresztą wyróżnia AlphaGo. Algorytm dąży do wygrania potyczki, a nie wypracowania jak największej przewagi.

Demis Hassabis, założyciel i prezes DeepMind przyznał, że mistrz świata dał z siebie wszystko podczas pojedynku z programem:

Ogromny szacunek dla Ke Jie za rozegranie tak świetnego pojedynku i wykorzystanie AlphaGo do granic możliwości.

Ke Jie zmierzy się z AlphaGo jeszcze 25 i 27 maja. Ma więc jeszcze szanse na wygranie całego meczu.

Po raz pierwszy w historii komputer pokonał zawodowego gracza w najbardziej skomplikowaną grę świata

Czytaj też: Algorytm Google pokonał człowieka w grze trudniejszej niż szachy. Pięć razy

Więcej o:
Komentarze (32)
Mistrz świata w Go pokonany. Dokonała tego sztuczna inteligencja od Google
Zaloguj się
 • 0

  Za pierwszą sztuczną inteligencję będzie można uznać robota który wstanie od produkcji i powie: Za takie pieniądze w takich warunkach nie robię !!!

 • Grzegorz Łuczak

  0

  Ciekawe czy kiedykolwiek sztuczna inteligencja wygra z człowiek na tworzenie dowcipów. Albo bardziej absurdalnych tekstów niż te które tworzy człowiek. Przecież człowiek na absurd reaguje śmiechem , bo go nie rozumie, tak jak ma go zrozumieć komputer? On wie tylko to na co pozwala algorytm, czyli jego możliwości kończą się na możliwościach programisty. Uwielbiam absurd i ironię.

 • Jarosław Kostecki

  0

  Robi wrażenie, ale sztuczną inteligencją będzie dopiero wtedy gdy uzyska samoświadomość. Do tego jeszcze daleko, choć niewątpliwie nastąpi.

 • lukask73

  0

  Czy komputer pokonał człowieka inteligencją, czy siłą (szybkością analizy wielu ruchów do przodu)?

 • poblabla

  0

  Tia, maszyna wygrała a potem poszła na piwo bo już miała dość dusznego pokoju...animizujcie impulsy elektryczne na płytce dalej...Doprawdy jak można się dziwić, że program nad którym pracowało setki osób (korzystający również z pracy wielu ludzi przed nimi, którzy opracowywali kolejno stadia algorytmów różnego poziomu, usprawniając i rozbudowując le latami i dekadami), był "sprawniejszy" w wyliczeniach od człowieka?

 • szybki912

  0

  Ke Jie potrzebował zaledwie 30 sekund na rozegranie tak świetnej partii a ta niby inteligencja aż 2 godziny?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX