Ten system ma bronić USA przed nuklearnym atakiem balistycznym. Przeszedł właśnie poważny sprawdzian skuteczności

Amerykańska obrona przeciwrakietowa przechwyciła międzykontynentalny pocisk zdolny do przenoszenia głowicy jądrowej. Na szczęście był to jedynie kolejny test skuteczności systemu GMD, o którym poinformowała Agencja Obrony Antybalistycznej.

Amerykański system obrony przed atakiem balistycznym GMD (Ground-based Midcourse Defense) został poddany testom we wtorek 30 maja. Z Atolu Kwajalejn, na Wyspach Marshalla wystrzelono pocisk międzykontynentalny klasy ICBM (Intercontinental Ballistic Missile) o zasięgu powyżej 5500 km, symulujący atak skierowany na terytorium USA.

Potencjalne zagrożenie wykryły czujniki morskiej platformy radarowej systemu GMD operującej w tym czasie na Oceanie Spokojnym. Następnie z bazy sił powietrznych USA Vandenberg w Kalifornii został wystrzelony pocisk przechwytujący GBI (Ground-Based Interceptor), który namierzył i zniszczył rakietę w przestrzeni kosmicznej w bezpośrednim kontakcie.

 

Dane telemetryczne zarejestrowane w trakcie testu są teraz szczegółowo analizowane przez specjalistów pod kątem poprawienia skuteczności. Warto przypomnieć, że w historii dotychczasowych testów systemu GMD jedynie w 10 na 18 przypadków test zakończył się pełnym sukcesem. Po raz pierwszy wykonano jednak test na rakiecie międzykontynentalnej.

Czytaj też: Imponują rozmiarami, wyposażeniem, ogromną mocą i kosztują miliardy dolarów. Oto najciekawsze okręty wojenne na świecie

W obecnym stadium amerykański system obrony przeciwrakietowej to 36 rakiet zdolnych do przechwycenia pocisków klasy ICBM. Część z nich ulokowano w Fort Greely na Alasce. Pozostałe znajdują się we wspomnianej wcześniej kalifornijskiej bazie Vandenberg. Do końca tego roku przewiduje się wzrost liczebności rakiet w systemie GMD do 44.

Oczywiście należy przeprowadzić kolejne testy, również w sytuacji ataku rakietowego na większą skalę, kiedy system będzie musiał zdać egzamin w śledzeniu i neutralizacji rakietami GBI kilku pocisków w jednym czasie. Między innymi takiego zagrożenia władze USA obawiają się najbardziej.

Więcej o:
Komentarze (67)
Ten system ma bronić USA przed nuklearnym atakiem balistycznym. Przeszedł właśnie poważny sprawdzian skuteczności
Zaloguj się
 • chateaux

  Oceniono 12 razy 4

  Okretowy system Aegis BMD z pociskami Sm-3, ktorych ladowa wersja ma zostac w przyszlym toku rozmieszczona w Polsce - Aegis Ashore, dzialajacy w ramach European Adaptive Aproach - jest skuteczniejsza. Na 30-kilka przeprowadzaonych dotad testow, zawiodl tylko jeden pocisk.

 • poljack

  Oceniono 4 razy 2

  Co by było gdyby Korea zaatakowała amerykę Polska zasłoniłaby ich swoim terytorium po to jest tarcza i po to jesteśmy im potrzebni .

 • central2

  Oceniono 14 razy 2

  Rozumiem, że testowy pocisk ICBM nie manewrował, nie zagłuszał, nie wystrzeliwał dipoli, ani też, zagrożony zniszczeniem, nie odłączył swoich głowic nuklearnych, które normalnie by poszybowały dalej w kierunku amerykańskich miast.

  Równie dobrze mogli przechwycić i zniszczyć balonik.

 • boewulf

  0

  GBI wystrzeliwują z wybrzeża, bo głowica ICBM mogłaby przetrwać uderzenie odłamków GBI, spaść w kierunku ziemi i wciąż eksplodować. Lepiej wtedy, żeby część pola rażenia pokryła ocean i jak najmniejszą ilość gruntu. W takim wariancie jednak ma się bardziej narażone na zniszczenie elementy instalacji obronnej.

 • prawdziwek89

  0

  Ludzie to wyjątkowo wredny i głupi gatunek. Finalnym osiągnięciem homo"sapiens" będzie będzie zniszczenie planety Ziemia.

 • sowa_46

  0

  A jak wystrzelą 15 jednocześnie?

 • sowa_46

  0

  Po co robić próby i ponosić koszty, zaorać Kima i Kima "nima".

 • o.666

  0

  Chiny nie maja tej technologii i musz ja komus ukrasc. Dlatego zakulisowo namawiaja Koree Polnocna by rozwijala technike rakietowa.

 • mirrad

  Oceniono 3 razy -1

  36 rakiet z czego 34 nie trafia w cel podobnie jak wcześniej super ussrańskie tomahawki i będzie bye bye ussej!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX