Apple zagarnia większość zysków operacyjnych ze sprzedaży smartfonów na całym świecie

Według najnowszego raportu Strategy Analytics koncern z Cupertino nie ma sobie równych pod względem zysków operacyjnych ze sprzedaży smartfonów na całym świecie, przynajmniej jeśli chodzi o pierwsze trzy miesiące 2017 roku.

Od stycznia do marca bieżącego roku koncernowi z Cuppertino przypadło 83,4 proc. z udziału w globalnych zyskach operacyjnych z tytułu sprzedaży smartfonów (10,1 mld dolarów). W odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku mamy do czynienia ze wzrostem o aż 79,8 proc.

Powodów do zadowolenia nie ma z kolei koreański Samsung, którego globalny zysk operacyjny ze sprzedaży smartfonów w Q1 2017 według danych Strategy Analytics wyniósł ‘zaledwie’ 1,57 mld dolarów. To daje mu obecnie 12,9 proc. udziału w zyskach operacyjnych ze sprzedaży smartfonów na całym świecie (w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku mamy zatem spadek o 21,9 proc.).

Czytaj też: Te liczby robią wrażenie. Apple wypłacił twórcom aplikacji już ponad 70 mld dolarów

Analitycy branżowi jako podstawową przyczynę problemów Samsunga wskazują na znaczne nasycenie rynku i stale malejące marże.

Co ciekawe jak twierdzi jeden z niezależnych analityków, na 300 producentów smartfonów na całym świecie zaledwie garstka z nich (około 10) jest w stanie generować zyski. Dodatkowo dominacja Apple oraz polaryzacja rynku na firmy, które produkują smartfony i te, które na nich zarabiają nadal się pogłębia.

Więcej o: