Jak Polska wypada pod względem dostępności i średniej prędkości LTE? Nadal daleko za światową czołówką

Według najnowszego raportu "State of LTE" opublikowanego przez firmę OpenSignal, dostępność oraz średnia prędkość mobilnego internetu LTE na terenie Polski nadal może pozostawiać wiele do życzenia.

Najnowszy raport "State of LTE" bazuje na niemal 20 mld pomiarów pochodzących od ponad 550 tys. użytkowników mobilnej aplikacji OpenSignal, zebranych w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku. Aplikacja bada zarówno dostępność usługi, jak i faktyczną prędkość połączenia LTE na danym terenie.

Ogólne wnioski płynące z raportu są pozytywne. Dostęp do szybkiego internetu mobilnego 4G stale rośnie. Rośnie procentowy udział czasu, przez który można korzystać w nieprzerwany sposób z LTE i to właśnie pod tym względem Open Signal badał współczynnik dostępności (nie pod względem pokrycia geograficznego). Aż w 17 krajach monitorowanych przez OpenSignal użytkownicy mogą się cieszyć połączeniem LTE przez ponad 80 proc. czasu. Tylko 19 krajów zapewnia dostępność na poziomie niższym od 60 proc.

Zestawienie dostępności i średniej prędkości LTE w PolsceZestawienie dostępności i średniej prędkości LTE w Polsce fot. OpenSignal

W czołówce zestawienia dostępności znalazły się Korea Południowa, Japonia, Norwegia, USA oraz Hong Kong. Pod względem prędkości na pierwszą pozycję wskoczył Singapur ze średnią 45,62 Mb/s. Tuż za nim znajdują się Korea Południowa (43,46 Mb/s), Węgry (42,61 Mb/s), Norwegia (41,36 Mb/s) oraz Holandia (38,36 Mb/s). Średnią prędkość połączenia powyżej 30 Mb/s oferuje już 15 krajów.

Czytaj też: Nielimitowany internet LTE z limitem? Takie oferty mogą być wkrótce zakazane

Dostępność LTE w Polsce według danych OpenSignal wynosi 63,46 proc., zaś średnia prędkość transferu to 18,34 Mb/s. Pod tym względem przeganiamy między innymi USA. Jednak w obu przypadkach mieścimy się gdzieś w okolicach 3/4 stawki, co nie nastraja zbyt optymistycznie.