Jak Polska wypada pod względem dostępności i średniej prędkości LTE? Nadal daleko za światową czołówką

Według najnowszego raportu "State of LTE" opublikowanego przez firmę OpenSignal, dostępność oraz średnia prędkość mobilnego internetu LTE na terenie Polski nadal może pozostawiać wiele do życzenia.

Najnowszy raport "State of LTE" bazuje na niemal 20 mld pomiarów pochodzących od ponad 550 tys. użytkowników mobilnej aplikacji OpenSignal, zebranych w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku. Aplikacja bada zarówno dostępność usługi, jak i faktyczną prędkość połączenia LTE na danym terenie.

Ogólne wnioski płynące z raportu są pozytywne. Dostęp do szybkiego internetu mobilnego 4G stale rośnie. Rośnie procentowy udział czasu, przez który można korzystać w nieprzerwany sposób z LTE i to właśnie pod tym względem Open Signal badał współczynnik dostępności (nie pod względem pokrycia geograficznego). Aż w 17 krajach monitorowanych przez OpenSignal użytkownicy mogą się cieszyć połączeniem LTE przez ponad 80 proc. czasu. Tylko 19 krajów zapewnia dostępność na poziomie niższym od 60 proc.

Zestawienie dostępności i średniej prędkości LTE w PolsceZestawienie dostępności i średniej prędkości LTE w Polsce fot. OpenSignal

W czołówce zestawienia dostępności znalazły się Korea Południowa, Japonia, Norwegia, USA oraz Hong Kong. Pod względem prędkości na pierwszą pozycję wskoczył Singapur ze średnią 45,62 Mb/s. Tuż za nim znajdują się Korea Południowa (43,46 Mb/s), Węgry (42,61 Mb/s), Norwegia (41,36 Mb/s) oraz Holandia (38,36 Mb/s). Średnią prędkość połączenia powyżej 30 Mb/s oferuje już 15 krajów.

Czytaj też: Nielimitowany internet LTE z limitem? Takie oferty mogą być wkrótce zakazane

Dostępność LTE w Polsce według danych OpenSignal wynosi 63,46 proc., zaś średnia prędkość transferu to 18,34 Mb/s. Pod tym względem przeganiamy między innymi USA. Jednak w obu przypadkach mieścimy się gdzieś w okolicach 3/4 stawki, co nie nastraja zbyt optymistycznie.

Więcej o:
Komentarze (9)
Jak Polska wypada pod względem dostępności i średniej prędkości LTE? Nadal daleko za światową czołówką
Zaloguj się
 • Andrzej Kuc

  Oceniono 2 razy 2

  To prawda . W suchym lesie jeśli ma 2.5 to już sukces najczęściej 1 z groszami

 • ad4mus

  0

  Moim zdaniem jeden z lepszych zasięgów pod neta ma plus, znam z aero2

 • gateway65

  0

  ILE RAZY BEDZECIE POWTARZAC TE SAME BZDETY KOGO TO INTERESUJE

 • van_norden

  0

  W centrum Warszawy przełączam się na 3G bo mam lepszy i stabilniejszy transfer. Taki klimat

 • squonk0

  Oceniono 2 razy 0

  te dane chyba tylko w teorii , w Warszawie LTE w PLUS pokazuje mi się bardzo rzadko, najczęściej tuż kompletnym zanikiem dostępu do sieci

 • ludzki.pan

  Oceniono 1 raz -1

  zwykly internet tez jest b. wolny, ludzie maja na swiecie juz gigabitowy broadband

 • year68

  Oceniono 5 razy -1

  Najbardziej śmieszą mnie teksty operatorów typu mamy LTE. I co z tego, jak maksymalnie wyciągam od1-15Mb/s. Do takiej transmisji zupełnie wystarczy HSPA+, nie trzeba wywalać 15 mld zł na koncesję, miliardów na modernizację do 4G. Pieniądze można było w pierwszej kolejności zainwestować w rozwój sieci szkieletowej i światłowody do stacji bazowych, budując podkład do kolejnej generacji 5G. A teraz Play obniżają do 1,5 Mb/s w roamingu krajowym, ciekawe dlaczego?

 • lese_majeste

  Oceniono 6 razy -2

  jak państwo Polskie zaciera ręce gdy wyrwie kasę od providerów, to inaczej nie może być, co więcej u mnie 4G pojawia się dwa razy dziennie na ok. 3 minuty łącznie, ale nigdy dobrego transferu nie ma o ile w ogóle jest jakikolwiek, nie rozumiem dlaczego, 10 km od stacji bazowej a sygnał zanika

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX