Microsoft tą zmianą potwierdza wprowadzenie smartfonu z pełnym Windows 10? Opis nie pozostawia wątpliwości

Robert Kędzierski
Microsoft zaprezentował roboczą wersję nowej aktualizacji Windows 10, która ma trafić do użytkowników już jesienią. Jedna z nowości wydaje się być przygotowana specjalnie dla długo zapowiadanego smartfonu z pełną wersją Windows.

Testerzy otrzymali już roboczą wersję aktualizacji Windows 10, która ma trafić do użytkowników po wakacjach. W kompilacji 16215 pojawia się niezwykle dużo zmian. Naszą uwagę przykuła przede wszystkim jedna, która może być ostatecznym dowodem na to, że Microsoft zaprezentuje wkrótce smartfon oparty na pełnej, komputerowej wersji systemu.

Nowa klawiatura dopasowana do smartfonów

Jak widać na poniżej ilustracji w Windows 10 pojawi się klawiatura, którą będzie można obsługiwać jedną ręką. Co prawda jest ona przydatna również użytkownikom tabletów, jednak ten sposób pisania najbardziej sprawdza się na smartfonach.

Pojawienie się tej klawiatury w Windows 10 może dowodzić tego, że Microsoft zaprezentuje smartfon oparty na pełnym systemiePojawienie się tej klawiatury w Windows 10 może dowodzić tego, że Microsoft zaprezentuje smartfon oparty na pełnym systemie Pojawienie się tej klawiatury w Windows 10 może dowodzić tego, że Microsoft zaprezentuje smartfon oparty na pełnym systemie (Fot. za mspoweruser.com)

Wielkość samej klawiatury, a także położenie ikonki mikrofonu wydają się być idealnie dopasowane do ekranu smartfonu. Klawiatura będzie mogła być wykorzystywana również w dotykowym laptopie czy tablecie. Tym bardziej że, jak wyjaśnia MSpoweruser, będzie ją można obsługiwać również za pomocą rysika. Użytkownik będzie mógł przełączyć rozmiar klawiatury z mobilnej na normalną, a także ustawić sposób jej wyświetlania  - jako okno lub docket. 

Zmodyfikowane centrum powiadomień

W nowej wersji Windows nieco łatwiej będzie odróżnić od siebie powiadomienia. Poszczególne rodzaje informacji będą wyróżnione nagłówkiem położonym centralnie, a przestrzeń pomiędzy poszczególnymi wpisami będzie większa.

Zmodyfikowane centrum powiadomień Windows 10Zmodyfikowane centrum powiadomień Windows 10 Fot. za mspoweruser.com

Podobnie jak różnica koloru pomiędzy wiadomością, a tłem centrum akcji. 

Przypnij strony do paska

Nowością jest też możliwość przypinania skrótów do poszczególnych serwisów z prawej strony paska.

Edge umożliwi dodanie strony do paska systemowegoEdge umożliwi dodanie strony do paska systemowego Fot. za spoweruser.com

By dodać określoną stronę trzeba użyć specjalnego przycisku, który pojawi się w przeglądarce Edge. Ciekawe, czy funkcja ta będzie współpracować również  z innymi przeglądarkami. 

Jeszcze więcej emotikonów

Microsoft wprowadza też znacznie bardziej rozbudowaną bazę emotikonów. Będzie ich tak wiele, że w Windows 10 pojawi się ułatwienie pozwalające łatwiej wybrać odpowiednią ikonkę.

W Windows 10 pojawi się więcej ikonekW Windows 10 pojawi się więcej ikonek Fot. za mspoweruser.com

Przesuwanie się po liście obrazków ma być możliwe za pomocą strzałek, przełączanie kategorii za pomocą klawisza TAB, a zatwierdzanie ikonki za pomocą klawisza enter.

Surface Phone? To najpewniej jedynie wizja artystySurface Phone? To najpewniej jedynie wizja artysty Fot. Nokia Power Users

Czy nowa klawiatura to ostateczny dowód na to, że Microsoft wypuści smartfon działający w oparciu o normalny Windows 10? Jest to z pewnością istotna wskazówka - innych sygnałów o tym, że pojawią się smarfony z okienkami nie brakuje.  Podobnie jak o ostatecznej śmierci Windows Phone.

Więcej o:
Komentarze (13)
Microsoft tą zmianą potwierdza wprowadzenie smartfonu z pełnym Windows 10? Opis nie pozostawia wątpliwości
Zaloguj się
 • elemir

  Oceniono 13 razy 13

  Z perspektywy użytkownika biznesowego jestem niezwykle uradowany większą liczbą emotikonów i możliwością obracania trójwymiarowego modelu pieska.

 • antybiurokrata

  Oceniono 5 razy 1

  Jakim trzeba być BUCEM aby udawać że to samo oprogramowanie i interfejs może służyć do smartfonu i komputera z ekranami 4K????

  Te kretyńskie pomysły już były ciężkie do przełknięcia z samym Windows 8, z ekranami gdzie pojedynczy krótki e-mail albo kontroler odtwarzacza zabierał cały (nie ważne jak duży) ekran.

  Można próbować standaryzować ale trzeba jednak rozróżniać możliwości różnego sprzętu.

 • bfont

  0

  Nie kumam. Klawiatura swype ma być jakąś zapowiedzią? Przecież to już jest od dawna w Windows 10 Mobile. Przynajmniej w Lumii 650 jest bo używam. Liczę na kolejne telefony z windowsem, bo to zdecydowanie najlepszy system. A bez apek typowo googlowskich można się obejść.

 • pull_up_terrain_ahead

  0

  Ciekawe czy zainstaluję to na moją Lumię 940 XL

 • tmave_pivo

  0

  "Nowością jest też możliwość przypinania skrótów do poszczególnych serwisów z prawej strony paska.
  By dodać określoną stronę trzeba użyć specjalnego przycisku, który pojawi się w przeglądarce Edge. Ciekawe, czy funkcja ta będzie współpracować również z innymi przeglądarkami. "

  W Edge może i nowość, wcześniej podobno nie dało się. IE ma to od Windows 7 (przeciągnij tab z IE na pasek zadań). Chrome nie wiem od której wersji... (More Tools->Add to Desktop, potem skrót z pulpitu przenieść gdzie trzeba)

 • com.pl767

  Oceniono 1 raz -1

  Jak będzie na pełnoprawnym Win10 biorę w tej chwili używam śmieciowego systemu wersja 7.0 nie oszukujemy się że ten pseudo android chodzi dobrze na początku później kał i szlam

 • lech2011

  Oceniono 3 razy -1

  wchodzisz do biura, a tu ludzie siedzą nie przy komputerach, a przy telefonach i pykają w nie...

 • remo29

  Oceniono 6 razy -2

  Do jesieni nie będzie już nikogo z tymi urządzeniami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX