E3 2017: Poznajcie Xbox One X - najpotężniejszą w historii konsolę do gier od Microsoftu

Cierpliwość fanów na całym świecie została nagrodzona. Na targach E3 w Los Angeles Microsoft pokazał wreszcie długo oczekiwany sprzęt kryjący się dotychczas pod pseudonimem Project Scorpio. Jedno jest pewne: z taką specyfikacją Xbox One X namiesza na rynku.

Na początku warto wspomnieć, że posiadacze nowej konsoli Microsoftu będą mogli używać wszystkich akcesoriów z obu wcześniejszych wersji Xboksa (One i One S). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku gier, zatem kompatybilność wsteczną na szczęście zapewniono. Xbox One X zadebiutuje w sprzedaży 7 listopada w cenie 499 dolarów. Możemy więc spodziewać się, że w Polsce cena wyniesie około 2499 zł.

Xbox One X, który dostępny jest w kolorze czarnym, prezentuje się bardzo podobnie do Xboksa One S, ale zdaniem przedstawicieli Microsoftu to "najmniejszy Xbox w historii".

A co znajdziemy pod maską? Rzekomo najbardziej zaawansowany procesor dla konsol z ośmioma autorskimi rdzeniami 2,3 GHz, przygotowany w procesie technologicznym 16 nm. Do tego mamy również bardzo wydajny autorski układ graficzny i aż 12 GB pamięci RAM typu DDR5. Dane będą zapisywane na dysku twardym o pojemności 1 TB. Oczywiście nie mogło zabraknąć napędu optycznego 4K UHD Blu-ray.

 

Wszystko z myślą o rozrywce w 4K ze wsparciem dla HDR i w 60 klatkach na sekundę. Wydajność graficzną Xboksa One X oceniono na 6 teraflopów (dla porównania PS4 Pro ma 4,2 teraflopa). Stąd po raz pierwszy w konsoli do gier zastosowano system znany z najlepszych kart graficznych (Vapor Chamber - komora parowa), który wykorzystuje płyn chłodzący. Z pewnością wzrośnie kultura pracy, a sprzęt nie będzie się nagrzewał.

Czytaj też: E3 2017: EA pokazuje FIFĘ 18, Star Wars Battlefront 2 i coś jeszcze

Jeśli do tej pory nie macie telewizora 4K, Microsoft ma dla was dobrą wiadomość. Gry na ekranie Full HD mają wyglądać lepiej za sprawą supersamplingu. Starsze tytuły z XONE oraz X360 poza lepszą grafiką będą się dodatkowo szybciej ładować.

Więcej o: