Rzutem na taśmę Plus dołącza do operatorów oferujących roaming "tak jak w kraju"

Robert Kędzierski
Kilkanaście godzin przed graniczną datą ustaloną przez władze Unii Plus ogłasza zniesienie opłat roamingowych. Skorzystają z nich klienci korzystający z abonamentu jak i telefonów na kartę.

Plus poinformował, że 15 czerwca znosi opłaty roamingowe dla swoich klientów. Nowe warunki będą obowiązywać korzystających z abonamentu, ofert "na kartę" czy "mix". Zmiana dotyczy zarówno sieci Plus jak i Plush. 

W komunikacie przesłanym przez operatora czytamy, że oferta „W Unii jak w domu" będzie obowiązywać na terenie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinu. Klienci nie będą ponosili podczas swoich zagranicznych podróży dodatkowych opłat za korzystanie z połączeń głosowych, SMS, MMS i za usługi transmisji danych w ramach przyznanych pakietów roamingowych.

Klienci Plusa korzystający z pakietów "bez limitu" będą mogli z nich korzystać za granicą - to najważniejsza zmiana, dzięki której polski operator może konkurować z gigantami takimi jak T-Mobile czy Orange.

Korzystający z taryfy LTE będą płacić od 0,29 zł za minutę połączenia wykonywanego zza granicy (wcześniej opłata była powiększana o 5 eurocentów). Odbieranie rozmów będzie bezpłatne, ale obowiązuje tu limit - 300 minut rocznie. Powyżej 300 minut minuta odebranej rozmowy będzie kosztować 5 groszy.

Roaming jak w domu

Plus precyzuje też zasady roamingu dotyczące transmisji danych. Tutaj opłaty są naliczane według wypracowanego w ramach unijnego kompromisu wzoru.

Jeśli w ramach oferty krajowej jest pakiet GB, to w ramach tego pakietu dostępny będzie stosowny limit na roaming w UE bez dodatkowych kosztów. Po przekroczeniu pakietu przyznanego na transmisję w UE, będzie naliczana opłata dodatkowa w wysokości 4 gr za 1 MB, zgodnie z regulacją wprowadzoną przez UE. Uwaga: ta niska z pozoru opłata to ok. 40zł za pakiet 1GB. 

Klient posiadający płacący abonament w wysokości 49,99 zł , który w kraju ma limit 5 GB, w ramach tych 5 GB będzie mógł wykorzystać 2,6 GB na transmisję w UE. Osoby płacące 69,99 zł za abonament,  które w kraju mogą korzystać z 10 GB internetu, w ramach tych 10 GB będzie mógł wykorzystać 3,6 GB na transmisję.

Standardowa stawka za transmisję danych wynosi, tak jak w kraju, 19 gr/MB. Do tej pory za 250MB opłata wynosiła 250 zł za pakiet danych w wysokości. Pozostali operatorzy mają w tym zakresie zbliżoną politykę naliczania opłat. 

Roamingowa rewolucja

Zniesienie roamingu zostało wymuszone przez wytyczne unijne, których celem jest całkowite wyeliminowanie tych opłat w UE. Opłaty za roaming były do tej pory istotnym źródłem przychodów dla firm telekomunikacyjnych. Dlatego usunięcie ich z cenników stanowi bardzo poważne uderzenie w finanse i rentowność biznesu telekomów. Stąd też początkowe próby wprowadzania tylko częściowych obniżek opłat za roaming, które widzieliśmy w Polsce.

Czytaj też: Twórca Magazynu Porażka o zgorzknieniu Polaków. 

Plus dołączył do operatorów oferujących podobne warunki "rzutem na taśmę" - dosłownie kilkanaście godzin przed wejściem w życie zmian w ofertach Orange i Play

Więcej o: