Od 10 lat możesz "pracować" dla CIA w ogóle o tym nie wiedząc. Agenci mogli przejąć twój router

Robert Kędzierski
WikiLeaks publikuje dokumenty z których wynika, że agencji CIA mogą włamać się do w zasadzie dowolnego routera na świecie. Wszystko za sprawą specjalnej furtki, która umożliwiała zdalne przydzielanie zadań takich jak szpiegowanie komputerów w sąsiedztwie.

Według najnowszych doniesień WikiLeaks każdy z nas mógł w pewnym sensie zupełnie nieświadomie "pracować" dla CIA. A w zasadzie nasze routery, do których, jak się okazuje, amerykańska agencja wywiadowcza ma zdalny dostęp.

W grę wchodzi około 25 modeli urządzeń, które agencji CIA mogą modyfikować bez potrzeby zmagania się z nawet najbardziej wymyślnym hasłem. Jak wyjaśnia Niebezpiecznik "operator CIA mógł przydzielić im “misje”, które polegały na wykradaniu danych z sieci lokalnej i różnych atakach MITM, m.in. sniffowaniu ruchu konkretnych IP czy przekierowaniu wybranych połączeń na serwer CIA, w celu wykonania ataku drive-by-download, infekującego klienta złośliwym oprogramowaniem."

Routery, które działają pod kontrolą złośliwego kodu CherryBlossom stanowią swego rodzaju dodatkową sieć monitorującą internet. Stają się elementem botnetu o nazwie FlyTrap nad którym kontrolę mają agenci CIA za pomocą serwerów CherryTree. 

Do zainfekowania routera wymagane jest przeinstalowanie jego oprogramowania. W opracowaniu furtki mieli pomóc eksperci z Stanford Research Institute. 

Czytaj też: Żołnierz z klawiaturą zamiast karabinu? Jest groźniejszy niż myślisz. 

Cała sprawa wydaje się dość bulwersująca - na liście routerów, które są podatne na atak znajduje się 25 popularnych modeli. Około setki można zainfekować poddając je delikatnej modyfikacji. Amerykańskie służby mogą oczywiście twierdzić, że infekowanie routerów było prowadzone w celu zwalczania terrorystów i przestępców. Zwykli użytkownicy mogą jednak pytać: co jeszcze może CIA? Przeglądać nasze prywatne wiadomości, zaglądać do historii wyszukiwania, poznawać wszystkie nasze sekrety? Amerykańska agencja potrafi więcej, niż mogłoby się nam wydawać. 

embed

W celu uniemożliwienia przejęcia routera należy wyłączyć w nim funkcję  Universal Plug & Play (UPnP). 

Więcej o:
Komentarze (23)
Od 10 lat możesz "pracować" dla CIA w ogóle o tym nie wiedząc. Agenci mogli przejąć twój router
Zaloguj się
 • cyniczny.komentator

  Oceniono 6 razy 4

  Znaczy się, że mogli wykraść moje hasło do Bangbrossa? Sukinsyny zboczone!

 • 21252c3

  Oceniono 14 razy 4

  Ale jakby co to wina ruskich. Np. ostatnie problemy uraińskich elektrowni to na 100% ruscy, a nie CIA która testuje swoje programy na infrastrukturze podobnej do rosyjskiej.

 • drzejms-buond

  Oceniono 7 razy 3

  tak tak. wszyscy pamiętamy niedawne "awarie" w polskich bankach i telefoniach.

 • marekptr

  Oceniono 1 raz 1

  Kędziorek jak zwykle histeryzuje i nieudolnie tłumaczy...

 • Tomasz Zagórski

  Oceniono 5 razy 1

  "W celu uniemożliwienia przejęcia routera należy wyłączyć w nim funkcję Universal Plug & Play (UPnP)." i postępuj jak na zdjęciu, czyli WŁĄCZ UPnP

 • Te Pe

  0

  I dlatego ja wychodzę z założenia że jak oglądać pornosa to na tyle dobrego, żeby także oficer prowadzący mógł sobie zwalić konia.

 • java77

  0

  cale szczescie nie wszyscy uzywaja routera

 • pierre_doleto

  0

  Na pewno nie włamią się do routerów z ruskim ip.
  Zwalczanie terroru to oczywiście jeden z celów, ale uboczny, realizowany przy okazji. Główne cele to szpiegostwo przemysłowe i militarne.

 • klm747

  Oceniono 2 razy 0

  no i co z tego wynika, poza tym, że Kędzierski znowu udowodnił iż jest prostym ignorantem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX