Chcą chronić obywateli UE przed inwigilacją. Opowiadają się za pełnym szyfrowaniem komunikacji w internecie

Nowe regulacje zaproponowane przez Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego zakładają wyłączenie komunikatorów internetowych z nadzoru rządowego i objęcie komunikacji pełnym szyfrowaniem.

Eurodeputowani chcą skuteczniej chronić obywateli przed hakerami oraz inwigilacją ze strony rządów. Zmiany miałyby objąć przyszłe i obecne kanały komunikacji internetowej. Nie chodzi wyłącznie o popularne komunikatory typu WhatsApp, Facebook Messenger, czy Telegram, ale również tradycyjne połączenia głosowe, telefonię internetową, czaty w serwisach społecznościowych oraz pocztę elektroniczną.

Zakazane mają być również wszelkie ‘furtki’ (backdoory) w oprogramowaniu służące omijaniu zabezpieczeń. Tego typu praktyki stosowano między innymi w przypadku komunikatorów WhatsApp oraz Telegram, w których komunikacja między użytkownikami jest w pełni szyfrowana. Przed wprowadzeniem w życie zaproponowane regulacje musi zaakceptować jeszcze Komisja Europejska oraz Parlament Europejski.

Zdaniem ekspertów zajmujących się tematyką cyberbezpieczeństwa, organy ścigania mają obecnie wiele narzędzi służących do śledzenia aktywności kryminalistów w sieci, nawet przy pełnym szyfrowaniu transmisji. W przypadku ostatnich ataków terrorystycznych w Wielkiej Brytanii sprawcy byli dobrze znani tamtejszej policji.

Czytaj też: To jeden z największych wycieków danych w historii. Niemal 200 mln osób poszkodowanych

Warto również pamiętać, że jeśli nowe regulacje wejdą w życie konieczna będzie również nowelizacja ustawy antyterrorystycznej obowiązującej w Polsce, aby dostosować ją do unijnych standardów.

Więcej o:
Komentarze (32)
Chcą chronić obywateli UE przed inwigilacją. Opowiadają się za pełnym szyfrowaniem komunikacji w internecie
Zaloguj się
 • jazz72tlen

  Oceniono 43 razy 9

  "Świetnie". Terroryści, którzy z tych komunikatorów korzystają już zacierają ręce. Chcemy być bezpieczni realnie czy wirtualnie?

 • drzejms-buond

  Oceniono 6 razy 4

  ale korzystanie z robotów czytających nasze mejle i smsy nadal będą dozwolone?

 • cyberwrobel1

  Oceniono 13 razy 3

  My bedziemy chronieni przed inwigilacja ale terrorysci takze, to smutne ze najprawdopodobniej projekt upadnie bo spoleczenstwo aby czuc sie bezpieczniejsze tak jak w USA zrezygnuje z prawa do prywatnosci...

 • leszeke

  0

  ZAraz USA o oprotestuje i wymusi inne rozwiązania dla siebie - patrz:
  - przekazywanie danych o kontach bankowych
  - inne długości klucza szyfrującego dla obywateli USA i inne (oczywiście krótsze) dla obywateli "zewnętrznych ...

 • krolroger

  0

  Konwersacje w Whatsapp są szyfrowane od ponad roku...

 • oby.watel

  0

  Jak się ma troska o bezpieczeństwo i prywatność wyrażana w tym projekcie do żądania przez na przykład Facebook prawdziwych danych, zmuszania do wysyłania skanów dokumentów? Z drugiej strony dlaczego tak histerycznie o bezpieczeństwie gardłują ci, którzy posługują się nickami, bezpiecznie anonimowi?

 • pull_up_terrain_ahead

  0

  Też uważam że to bez sensu. Taki wgląd należy mieć na zasadach podsłuchu rozmów telefonicznych. Oczywiście u nas jesteśmy jeszcze PiSBeckimi barbarzyńcami ale co do całej Unii? Dziwne.

 • appleflower

  0

  Tyle że Skype i Messenger nie są bezpieczne. WhatsApp też nie bardzo. Zapraszam na Wire :P

 • beliaf

  Oceniono 3 razy -1

  Those Who Sacrifice Liberty For Security Deserve Neither (BF)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX