SpaceX się rozkręca. Dwie rakiety Falcon 9 bezpiecznie wracają na Ziemię. A nie było łatwo

Z pewnością Elon Musk może mieć powody do zadowolenia. Segmenty obu wystrzelonych niedawno rakiet wielokrotnego użytku Falcon 9 po dostarczeniu ładunku na orbitę wróciły w całości na Ziemię. Jedna z nich musiała lądować w ekstremalnych warunkach pogodowych.

W ramach ostatniej misji SpaceX rakieta Falcon 9 wystartowała z bazy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Vandenberg w Kalifornii, dostarczając na orbitę 10 satelitów dla systemu Iridium NEXT. Docelowo system będzie się składał z 75 satelitów, za których dostarczenie na orbitę odpowiadać ma właśnie kosmiczna spółka Elona Muska. W sumie Falcon 9 wykona dla Iridium jeszcze sześć lotów.

Czytaj też: SpaceX przeprowadzi ważną próbę. Kapsuła Dragon ponownie trafi na orbitę

W drodze powrotnej pierwszy segment rakiety napotkał na niesprzyjające warunki pogodowe. Jak tłumaczył na Twitterze szef SpaceX znajdująca się na Pacyfiku platforma do lądowania pieszczotliwie nazwana Just Read the Instructions musiała zostać nieco przesunięta, żeby zapewnić możliwie jak najłagodniejsze przyziemienie i odzyskanie drogocennego sprzętu.

 

Podczas ostatniej misji użyto również stateczników wykonanych z tytanu, które są bardziej wytrzymałe od poprzednich wykonanych z aluminium i skracają do minimum czas potrzebny na przygotowanie segmentu do ponownego wykorzystania.

Kilka dni wcześniej startująca z przylądka Canaveral inna rakieta Falcon 9 zrealizowała zamówienie dla Bulgaria Sat, po czym bez większych problemów wylądowała na znajdującej się na Atlantyku drugiej platformie SpaceX - Of Course I Still Love You.

Więcej o: