Windows Phone jest już oficjalnie martwy. Microsoft wbił ostatni gwóźdź do jego trumny

Daniel Maikowski
Microsoft poinformował o zakończeniu wsparcia technicznego dla Windows Phone 8.1. To jednak tylko symboliczna decyzja, bo większość użytkowników tego systemu już wcześniej pogodziła się z jego śmiercią.

11 lipca br. Microsoft oficjalnie zakończył wsparcie techniczne dla systemu Windows Phone 8.1. Oznacza to, że nie otrzyma on już żadnych łatek i aktualizacji, poza krytycznymi poprawkami związanymi z bezpieczeństwem.

To symboliczny koniec systemu, który miał umożliwić Microsoftowi podbój rynku urządzeń mobilnych, a który nigdy nie nie zagroził pozycji Androida oraz iOS.

W szczytowym okresie Windows Phone miał 3,4 procent udziałów w rynku. Obecnie jest to zaledwie 0,1 procent i nie ma już wielkich nadziei, że to się zmieni.

Udział w rynku smartfonówUdział w rynku smartfonów fot. IDC

Microsoft kontynuuje wsparcie dla Windowsa 10 Mobile, który jest naturalnym następcą Windowsa Phone, ale również przyszłość tego OS-a stoi dziś pod znakiem zapytania

Wystarczy wspomnieć, że spośród wszystkich smartfonów z systemem Microsoftu zaledwie 20 proc. działa pod kontrolą Windowsa 10 Mobile.

Od mobilnego systemu Microsoftu dawno odwrócili deweloperzy, dla których tworzenie aplikacji na tę platformę przestało być opłacalne. Firma z Redmond nie może liczyć również na producentów sprzętu. Wiemy już na pewno, że w tym roku na rynku nie pojawi się żadne smartfon pracujący pod kontrolą Windows 10 Mobile.

Co jakiś czas pojawiają się plotki o tym, że Microsoft pracuje nad smartfonem Surface Phone, który miałby uratować mobilnego W10. Jednak nawet, jeśli jest w nich ziarno prawdy, to trudno sobie wyobrazić, aby jeden smartfon miał odmienić losy tej platformy.

Microsoft Build 2017Microsoft Build 2017 fot. Microsoft

Zresztą, wydaje się, że Microsoft pogodził się z porażką swojego systemu. Od jakiegoś czasu gigant z Redmond skupiał się na rozwoju swoich usług dla użytkowników iOS-a i Androida, czego dowodem jest nowa kampania marketingowa "Windows PCs Love All Your Devices" (ang. Komputery z Windowsem kochają wszystkie twoje urządzenia).

Choć Microsoft sam ponosi winę za smutny koniec swojego mobilnego systemu, to jednak Windowsa Phone żegnamy z pewnym żalem. Śmierć tej platformy wzmocni rynkowy duopol Androida i iOS-a, a to nigdy nie jest dobre dla samych użytkowników.

24, 25 50. Zapamiętaj te cyfry. Bo to one zdecydują o tym, jak będzie wyglądać twoje wideo

Więcej o:
Komentarze (45)
Windows Phone jest już oficjalnie martwy. Microsoft wbił ostatni gwóźdź do jego trumny
Zaloguj się
 • jakis_gosc03

  Oceniono 12 razy 6

  Microsoft chciał zrobić jeden system do wszystkiego i po raz kolejny się okazało, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Każdy tym urządzenia jest inny i potrzebuje odpowiednio do siebie dostosowanego systemu.

 • satyra_komputerowa

  Oceniono 36 razy 4

  Wielka szkoda bo nie licząc niewielkiej ilosci aplikacji to ten system wymiatał każdego androida w wydajność, szybkości i stabilności. Telefon który miałem służbowy za 400zł działał lepiej niż mój HTC 10 który kosztował ponad 2k i jest flagowcem ...

 • ragnah

  Oceniono 3 razy 3

  Eeee... z tym brakiem wsparcia bym nie przesadzał. WP 8.1 będzie wspierany jeszcze przez 5 lat, a większość potrzebnych apek jest wciąż aktualizowana. Banki (PKO, Pekao, Credit Agricole, mBank) wciąż oferują najnowsze wersje aplikacji. HereDrive dostaje nowe mapy. Poza tym NextBike, Rossmann, TripAdvisor, Office, Acrobat, Outlook - do tych apek są dostępne najnowsze aktualizacje. Moja Nokia 1320 spokojnie podziała jeszcze z 2-3 lata. Potem zobaczymy. Windows 10 Mobile jest sprzedawany np. z Alacatelem Idol. Po mojemu Windows Phone będzie utrzymywany przy życiu dla zasady ;-)

 • rtd5rtd

  Oceniono 15 razy 3

  Linus torvalds ich zje samemu z garstka swirusow z gnu. A ten nieszczesny microsoft to miliardowa korporacja a i tak linux is zje, razem z aplem ktory jest branchem unixa.
  WIn = syfilis,

 • ksobier

  Oceniono 1 raz 1

  Android 4 tez jest martwy. Sensacyjny tytul, zeby zwabic czytelnikow. Fakt, ze Windows Phone rynku nie zawojowal, ale nadal zyje.

 • arekpc

  Oceniono 4 razy 0

  Najlepszy system jaki do tej pory powstał na smartfony. Windows mobile 10 jest super i oby był jak najdłużej bo zamulacze android potrafią w kurzyć. I-OS jeszcze daje radę przynajmniej tak nie zamula jak android ale do windowsa jeszcze mu daleko. Na windowsie z kafelki przynajmniej mam porządek i bardzo szybki dostęp do ulubionych aplikacji czy potrzebnych funkcji z których korzystam. Nokia 930 bardzo szybka aparat rewelacja żaden inny smartfon nie podskoczy.

 • Michał Roszczyk

  Oceniono 6 razy 0

  BTW jeszcze dodam, że w czasie istnienia Windows Phone 8.1, google uśmierciło jakieś 3 swoje androidy i jakoś nikt o tym nawet nie wspominał. A Microsoft w tym czasie twardo wspierał swój jeden system. Fajnie brzmi przedstawienie tego jako porażki posługując się obiegową opinią, ale tylko dla ludzi o jednostronnym spojrzeniu na sprawę : )

 • Michał Roszczyk

  0

  Ja w swoim otoczeniu miałem ludzi, którzy bardzo lubili kafelki i ten system. Ja osobiście miałem to zawsze gdzieś i przez Symbiana do Androida, po drodze z przygodą z iOS. Byli jednakże ludzie, którym to się naprawdę podobało. Widocznie nikt nie chciał z tym niczego konkretnego zrobić. Microsoft ma szersze spojrzenie. Niejeden system już uśmiercili i niejeden jeszcze uśmiercą. Idą sobie dalej, tutaj trochę stracili, trochę odrobili, trochę tego i tamtego, w koszu uśmierconych systemów mają już sporo, także tylko odpalili procedurę i jadą dalej : )

 • mirafas

  0

  Oj tam , zaraz smutny. Jak ktoś wypuszcza niedorobiony system to traci. Proste. Microsoft się pogubiła, sam nie wie czego chce i oto efekty!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX