Na koncie Nokii pojawiły się 2 mld dolarów. Pieniądze wpłaciło... Apple

Nie będzie jednak batalii sądowej między Nokią, a Apple. Na koncie fińskiej firmy pojawiła się okrągła suma. Oba przedsiębiorstwa posunęły się jednak o krok dalej.

Z wojnami patentowymi w świecie nowych technologii kojarzona jest szczególnie jedna firma - amerykańskie Apple. Gigant bardzo lubi pozywać konkurentów o naruszanie własnych patentów, jednak sam również nie wystrzega się licznych oskarżeń.

W grudniu minionego roku (nie po raz pierwszy) Apple zostało pozwane przez fińską Nokię. Firma zarzuciła producentowi iPhone'a wykorzystanie 32 patentów bez uiszczenia opłat licencyjnych.

Owe patenty dotyczyły wielu różnych technologii wykorzystywanych w smartfonach, m.in. umieszczenia anten wewnątrz obudowy telefonu komórkowego. W ramach odwetu za pozew, do czasu rozwiązania sprawy, Apple usunęło ze swoich sklepów produkty należącej do Nokii marki Withings.

W maju firmy ostatecznie się dogadały. Apple zobowiązał się do wypłacenia odszkodowania na rzecz Nokii. Oba przedsiębiorstwa mają również współpracować nad technologiami, badaniami i rozwojem.

Do tej pory wysokość zadośćuczynienia od Apple była nieznana. W sprawozdaniu finansowym Nokii za miniony kwartał dostrzeżono jednak wpłatę w wysokości 1,7 mld euro, czyli niespełna 2 mld dolarów.

Nokia przyznała, że są to pieniądze, które Apple przekazało w ramach odszkodowania za wcześniej wykorzystane patenty. Amerykańska firma zobowiązała się także do uiszczania odpowiednich opłat na rzecz Nokii w przyszłości.

Finowie jak na razie nie ujawniają co zamierzają zrobić ze sporą ilością gotówki. Zapowiadają jednak, że swoje plany przedstawią przy okazji następnego kwartalnego sprawozdania.

...

Chcesz nagrać wideo z idealnym dźwiękiem? Mamy na to sposób

Więcej o:
Komentarze (15)
Na koncie Nokii pojawiły się 2 mld dolarów. To zadośćuczynienie od Apple
Zaloguj się
 • arrrgh

  Oceniono 3 razy 3

  Dla Apple to jak zapłacic komuś dwie dychy mając na koncie 2500zł oszczędności. Nizbyt odczuwalne. (Rezerwa gotówkowa Apple przekracza 250 mld dolarów).

 • mjs05

  Oceniono 5 razy 3

  Szkoda tylko, że dopiero teraz, kiedy dział smartfornów Nokii został sprzedany Microsoftowi i rozwalony przez tego ostatniego, a Nokia to tylko logo dla zaprojektowanej w Chinach tandety. Bo jednak co by nie mówić, pierwsza generacja smartfonów z Windows 8 była naprawdę dobra i szkoda, że skończyło się tak, jak się skończyło.

 • ltte

  Oceniono 2 razy 2

  "Finowie jak na razie nie ujawniają co zamierzają zrobić ze sporą ilością gotówki. "

  Może program nokia+ ?

 • Artur Traczyk

  Oceniono 5 razy -3

  W tytule mowa o 2 mld dolarów a w treści znajduje się informacja, że wpłacono 1,7 mld dolarów czyli "prawie 2 mld". Drobna różnica! :) Może ktoś z redakcji przekaże mi te drobne 300 tys. dolarów skoro to tylko kwestia zaokrągleń...

 • com.pl767

  Oceniono 5 razy -5

  Gościu piszący ten artykulik Nokia od razu powiedziała że kasę przeznaczy na rozwój technologii następnym razem do informuj się pismaku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX